יואב ברנזון
                   מטפל זוגי ויועץ עסקי  050-5558535 
                             בית  |  אני  |  השיטה  |  טיפול  |  הכל  |  אתם  |  חיפוש  |  קשר
 
                                
 
 
משחקי שליטה 
 
מהם יחסי שליטה ומדוע אין בהם אהבה? / מאת יואב ברנזון
 
  
שולט או נשלט
 
בקשר מחוסר אהבה הדינמיקה בין בני הזוג מנותבת למאבקי שליטה כי במהות בני הזוג לא מסכימים ביניהם על החיים, על תפיסת העולם, על הגישה. קשר של חוסר אהבה מאופיין כמעט תמיד בקוטביות בין בני הזוג: העמדות של בני הזוג מנוגדות, הדעות קוטביות ובני הזוג נמצאים אחד מול השני ולא ואחד עם השני. למעשה, בני הזוג נמצאים במצב כמעט נצחי של "חוסר הסכמה" מובנה שקשה מאוד להתיר אותו משום שחוסר ההסכמה הזה הוא בסך הכל ביטוי לחוסר האהבה ביניהם. 
 
במצב זוגי של שולט נשלט כל אחד מבני הזוג מנסה ככל יכולתו להיות "השולט" ולא "הנשלט", להיות זה המכתיב ולא המושפע, להיות זה שקובע ולא זה שנאנס לחיות חיים שהוא אינו מעוניין בהם או מאמין בהם. כך בדיוק מתחיל מאבק השליטה האינסופי בין בני הזוג האומלל, הכולל: השפלות, הסתרות, ירידות, בגידות, שקרים, מניפולציות, מאבקים, פגיעות ומריחות. הכל כדי לנצח. הכל כדי לא לאבד את האמת הפרטית והנאמנות לעצמי.
 
 
 
המטוטלת נעה כל הזמן
 
בדרך כלל, השליטה אינה נמצאת אצל צד אחד כל הזמן אלא היא עוברת האחד מהשני בהתאם למצב, לנסיבות ולמעשים של בני הזוג. כל צד עושה "מהלך" שמוביל ליתרון ואז הצד השני עונה ב"מהלך" משלו שמחזיר אליו את השליטה וחוזר חלילה.
 
ניתן לנהל מאבקי שליטה לאורך שנים ואף עשורים. זוגות לא מעטים מנהלים יחסי שליטה במשך עשר, עשרים או שלושים שנה. אף אחד לא מוכן לוותר והמאבקים הם אינסופיים. הדבר דומה לסכסוך גבולות בין שתי מדינות שאינו מסלים לידי מלחמה אבל כולל פעולות תגמול, התנגשויות על הגבול והפרות חוזרות ונשנות.
 
 
 
אהבה אינה משחק שליטה
 
בקשר ללא אהבה חייבים להיות משחקי שליטה - אחרת לא יהיה קשר. לעיתים, המאבק הוא עז וסוער. ולעיתים, המאבק נפסק כביכול, אבל זהו רק פאן נוסף ממשחקי השליטה (צד אחד מפסיק כביכול להילחם כי הוא התעייף או נמאס לו. הוא מעניק לצד השני את "הניצחון" אבל לא באמת. כי נפשו וליבו אינם שם. הוא רק עושה "כאילו").
 
אהבה אינה משחק אלא דבר אמיתי. כשיש אהבה - ההבנה היא עמוקה והראייה דומה ולכן אין צורך להגיע למאבקים. אולם כשאין אהבה - כל אחד מבני הזוג מנסה לשמר את האמת שלו ושואף למצב בו הוא נאמן לערכים שלו. בגלל שבני הזוג אינם מתאימים יש התנגשות יומיומית של הערכים שלהם, של האמת שלהם, של השקפת העולם של כל אחד מהצדדים. מצד אחד, ויתור על האמת הפנימית הוא דבר כמעט בלתי אפשרי עבור בני אדם ולכן בני הזוג נאלצים להילחם על האמת שלהם. מצד שני הם מנסים לשמר את הקשר בכל מחיר, בעודם נלחמים גם על האמת הפנימית שלהם.
   
 
 
מי מנצח ומי מפסיד?
 
במשחקי שליטה שני הצדדים מפסידים. כל אחד נלחם על האמונה שלו והערכים שלו אבל אף אחד לא באמת מצליח לממש את אותם ערכים כי הצד השני מפריע לו בכך. מצד שני, בני הזוג עושים מאמצים לשמר את הקשר כי הם אינם מעוניינים לאבד אותו, אבל הם גם לא מסוגלים לחיות בטרפת שקיימת בו.
 
וכך יוצא שגם המנצחים וגם המפסידים במשחק השליטה הזוגי - יוצאים מובסים. בהעדר אהבה, ניתן לנהל "כאילו" קשר אבל לא קשר אמיתי. ניתן לשחק משחק אבל לא באמת לאהוב. לעשות כאילו אבל לא באמת. למעשה, קשר של שולט ונשלט הוא טרגדיה, משום שבמקום לאהוב בני הזוג תקועים האחד עם השני בלפיתה אכזרית שמחייבת את שניהם לשקר, לפעול אחד נגד השני, לפגוע אחד בשני - הכל כדי לשמר את הזכות הבסיסית שלהם להיות אמיתיים.
 
 
וטיפ לסיום: הפתרון היחיד למצב של משחקי שליטה בקשר הוא בחינת ההתאמה הזוגית, פרידה וחיפוש אחר התאמה זוגית אמיתית.
 
עשו לנו לייק והפיצו את המאמר בקרב החברים שלכם
 
                   לתשומת לבכם
 
                              לתיאום מפגש אבחון במחיר אטרקטיבי חייגו עכשיו 050-5558535
                              לשליחת שאלה אישית לחצו כאן
                              למחמאות על הפוסטים לחצו כאן
                             לקבלת פוסטים חדשים ועדכונים מרתקים לחצו כאן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האתר נבנה במערכת 2all בניית אתרים - www.2all.co.il