יואב ברנזון
                   מטפל זוגי ויועץ עסקי  050-5558535 
                             בית  |  אני  |  השיטה  |  טיפול  |  הכל  |  אתם  |  חיפוש  |  קשר
 
                                
 
 
מלכוד 67 
 
ביקורת ספרים - "מלכוד 67" של מיכה גודמן הוא ספר מעולה אבל מטעה, מדוע? / מאת יואב ברנזון
 
  
הכשל הבסיסי של הספר
 
מלכוד 67 הוא ספר מעולה. הוא קריא ומוצג בצורה חדה ויעילה. מעטים הספרים המציגים יריעה כל כך מורכבת בצורה כל כך בהירה ומדויקת. הניתוח של הספר הוא מבריק ולכן גם נדיר ומומלץ בחום לקריאה. 
 
אולם הספר לוקה בכשל עמוק ויסודי שלא ניתן להתעלם ממנו: "המלכוד" עצמו. הטענה היסודית של הספר היא שישראל נמצאת במלכוד בין תפיסות ימין (סיפוח השטחים) ושמאל (נסיגה מהשטחים) ללא יכולת הכרעה ביניהם. אבל הספר עצמו הוא המלכודת, לא מילכוד 67. ההטעיה הבולטת של גודמן היא שהכרעה בין תפיסות ימין ושמאל אינה אופציה. וכאן הוא טועה ובגדול. 
 
 
 
מהו מילכוד?
 
כל יום אנחנו נתקלים במלכודים. מלכוד הוא למעשה פרשת דרכים, צומת החלטה, בחירה שבה חייבים להכריע. הבחירות הללו אינן משתקות אותנו אלא בדיוק להיפך - הן מאתגרות אותנו להבין מי אנחנו ומה חשוב לנו באמת ואיזה מחיר אנחנו מוכנים לשלם על כך.
 
למשל, אישה מתאהבת בגבר מקסים וחתיך אבל עני. השאלה היא מה חשוב לה יותר - עושר או אושר? הורים רושמים את ילדם לבית ספר קרוב לבית אבל נמוך באיכותו. השאלה היא מה חשוב להורים יותר - נוחות או איכות (של הלימודים)? גבר קונה נעלי ריצה בריאותיות אך סופר יקרות .השאלה היא מה חשוב לו יותר - כסף או בריאות? וכן הלאה וכן הלאה. כל "מלכוד" כזה אינו באמת מלכוד. הוא הגדרת זהות. הוא הכרעה בין מחירים. הוא ההכרעה של החיים.
 
 
 
בחירה תמיד באה עם מחיר
 
מדינת ישראל כבשה את השטחים במהלך מלחמת 67. מאותו הרגע נוצר לדעת גודמן "מלכוד 67". מצד אחד, כבשנו שטח והתרחבנו, מצד שני הפכנו לעם כובש ומושחת. חלק רוצים להשאיר את ישראל שלמה וחלק רוצים שלום לישראל. נכון. זו בדיוק המציאות. אבל לא מדובר במלכוד אלא בהכרעה.
 
כל עם חייב להכריע מי הוא ומה חשוב לו יותר? האם חשוב לו להיות יהודי או דמוקרטי, מקובל או צודק, חזק או מוסרי, בטוח או נחמד, שלם או בשלום? וכן הלאה. כשרוסיה כבשה את האי קרים היא הכריעה ששלמות רוסיה חשובה לה יותר ממעמדה הבינלאומי או אפילו ממצבה הכלכלי. כתוצאה מבחירה מושכלת ובוגרת זו היא סופגת סנקציות כלכליות קטלניות של המערב אבל עדיין אין לה שום כוונה לסגת מהאי קרים. רוסיה אינה נמצאת במלכוד, היא נמצאת בבחירה, בהכרעה בין אפשרויות. רוסיה פשוט עשתה את הבחירה שלה - ביודעין.
   
 
 
אין מלכוד - יש מלכודת
 
ישראל נתונה בבעיה אמיתית - היא רוצה גם וגם. היא אינה רוצה להכריע. היא רוצה הכל מבלי לשלם שום מחיר. מאז שנת 67 הישראלים מסרבים להכריע בסוגיית הזהות של המדינה שלהם. האם תהיה כאן מדינה בעלת אופי יהודי או מדינה בעלת אופי אוניברסלי? האם תהיה כאן מדינת גאולה ובית מקדש או מדינה חילונית, מתקדמת ורב-תרבותית שבה הזהות היהודית תידחק?
 
אי אפשר לקרוא לחיים "חיים" מבלי לקבל בהם הכרעות. זה כמו לחיות מבלי לאכול או מבלי לנשום. לכן, מדינת ישראל אינה באמת נמצאת במלכוד ("כל מה שאבחר יהיה רע") אלא שהיא נמצאת במלכודת ("אני רוצה הכל מבלי לשלם דבר"). וזה כמובן דבר בלתי אפשרי בחיי עם בוגר. עד שהישראלים לא יתפכחו ויבינו שיש מחיר לכל דבר - הם ימשיכו למרוח את הזמן ולדחות את ההכרעה בין יהודית לדמוקרטית, בין צודקת למוסרית, בין חזקה לאהובה, בין דתית ורוחנית לבין חילונית ורציונלית.
 
 
וטיפ לסיום: לרצות הכל מבלי לשלם מחיר זה תוצאה של פינוק ואינפנטיליות. לבחור דבר כנגד מחיר ידוע מראש - זו לא רק בחירה בוגרת אלא זו האפשרות היחידה שבאמת קיימת.  
 
עשו לנו לייק והפיצו את המאמר בקרב החברים שלכם
 
                   לתשומת לבכם
 
                              לתיאום מפגש אבחון במחיר אטרקטיבי חייגו עכשיו 050-5558535
                              לשליחת שאלה אישית לחצו כאן
                              למחמאות על הפוסטים לחצו כאן
                             לקבלת פוסטים חדשים ועדכונים מרתקים לחצו כאן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האתר נבנה במערכת 2all בניית אתרים - www.2all.co.il