יואב ברנזון
                   מטפל זוגי ויועץ עסקי  050-5558535 
                             בית  |  אני  |  השיטה  |  טיפול  |  הכל  |  אתם  |  חיפוש  |  קשר
 
                                
 
 
הזהות הזוגית 
 
זהו את עצמכם - איזה סוג של זהות זוגית יש לכם כרגע? / מאת יואב ברנזון
 
  
הזהות הזוגית "השכירה"
 
יש אנשים שפורחים במסגרות. הם אוהבים את הסדר ואת ההגדרות הברורות, את הביטחון ואת המסגרת המגוננת. הם אוהבים את המבנה התעסוקתי של חברה גדולה ואת חלוקת התפקידים של מנהלים ועובדים. אין להם בעיה להיות ממלאי תפקיד, תלויים בבוס, צייתנים ומבצעי הוראות.
 
מבחינה זוגית - אדם בעל זהות זוגית של שכיר הוא בדרך כלל אדם שמתחתן בגיל צעיר, מתחייב לזוגיות אחת, אין לו בראש "שטויות" והוא צייתן מיסודו, הוא מקים משפחה גדולה עם מספר ילדים, הוא שם את המשפחה ואת הזוגיות שלו לפני הצרכים האישיים שלו והוא מוכן להקריב את עצמו בשביל המטרות הללו. אדם כזה הוא אדם בעל זהות זוגית נורמטיבית, קלאסית, שמרנית, מחויבת ועקבית. הוא לא יתגרש לעולם, הוא יהיה "דתי" בראש, תמיד אחראי ורציני. אורח המחשבה שלו מרובע והוא יבנה לעצמו חיים מרובעים ומוגדרים היטב לפי הנורמה הזוגית והמשפחתית המקובלת.  
 
 
 
הזהות הזוגית "האוטונומית"
 
האוטונומיים פורחים במסגרות אבל לא צריכים שיגידו להם מה לעשות כל הזמן. יש להם מרחב השפעה גדול יותר מהשכירים "הרגילים", הם יותר חופשיים ברוחם ובנפשם. לכן הם יכולים להגיע לתפקידים בכירים בחברה בה הם עובדים (סמנכ"ל, ראש חטיבה, ראש תחום או אפילו שותפים בחברה). למרות שהם אוטונומיים ומיומנים העצמאות המוחלטת מפחידה אותם ולכן רובם יעדיפו בכל זאת להיות שכירים בחברה בינונית או קטנה ולא להיות עצמאיים לגמרי.
 
מבחינה זוגית, אלה אנשים שמתחייבים כמו השכירים "הזוטרים" לזוגיות ולמשפחה שלהם, הסיכוי שלהם להתגרש הוא נמוך אבל הם כן מסוגלים לבנות לעצמם עולם זוגי כפול, דברים זוגיים שהם שומרים לעצמם, לא כל דבר הם יעשו "ביחד" ובזוג ובאופן כללי אלה אנשים שהמסגרת הזוגית טובה להם מאוד אבל הם אוטונומיים יותר בהתנהלות שלהם כך שהזוגיות שלהם היא בעלת מבנה משוחרר ואינדיבידואלי יותר.
 
 
 
הזהות הזוגית "העצמאית"
 
העצמאיים אינם מסוגלים להיות שכירים בכלל. לא זוטרים ולא בכירים. הם לא מוכנים להיכנס להגדרות ולמסגרות. הם לא מוכנים שיגידו להם מה לעשות כל יום. הם יודעים מה טוב להם והם יעשו זאת רק בדרכם - לא בדרך שמישהו יכתיב להם.
 
מבחינה זוגית אלה אנשים המסוגלים להתחתן אבל גם להתגרש באותה הקלות אם למשל לא טוב להם בקשר. הם תמיד מחויבים לעצמם לפני הזוגיות והילדים. אין להם בעיה או קושי אמיתי להחליף פרטנרים ובני זוג אם המצב דורש זאת. הם יעצבו את הקשרים הזוגיים שלהם בהתאם לנוחיות האישית שלהם ולא בהתאם לנורמה המקובלת או לפי מה שצריך. למשל, הם מסוגלים לחיות בזוגיות עם פרטנר אבל כל אחד בבית משלו ולא ביחד באותו הבית, מצב זוגי הנמצא הרחק מהנורמה הזוגית המקובלת והמוכרת. במילים אחרות, הם קובעים את חוקי המשחק הזוגי שלהם בעצמם ויוצרים כללים חדשים כך שכמעט תמיד הם חורגים מהנורמה הזוגית הטיפוסית המקובלת. 
   
 
 
הזהות הזוגית "היזמית"
 
היזמים חיים בדרגת החופש הגבוהה ביותר בחיים. החופש ואי הוודאות המתלווה לו אינם מפחידים אותם כמו את רוב האנשים. הם אוהבים את היצירתיות ואת ההפתעה כל פעם מחדש, ולכן הם אינם חוששים לחיות באופן קבוע באי וודאות קיומית. כל יום הוא אתגר חדש כמו בהרפתקה. חלקם אנשי יזמות ועשייה מצליחים ועשירים מאוד ולעומת זאת חלקם האחר הם אנשים שנפלטו מכל מסגרת תעסוקתית ומתקשים לתפקד ולהתפרנס בצורה נורמטיבית וקבועה.
 
מבחינה זוגית, אלה אנשים שלא מתחתנים בכלל. בדרך כלל הם לא מביאים ילדים. הם חיים איך שבא להם והם גם נוטים להחליף בני זוג בקלות ובמהירות. הם תמיד תרים אחרי אהבות חדשות, הם משנים מקום ומזל, מדינה ועיסוק. אנשים כאלה פתוחים להכל ותמיד מחפשים אחר הדבר הבא, האהבה החדשה, ההרפתקה הרגשית והמינית הבאה. אין דבר שהוא בלתי אפשרי עבורם, והם סומכים רק על עצמם. התפיסה הזוגית שלהם היא רוחנית וחווייתית, וכך הם חווים אותה - כמסע רוחני שיכול להתחיל בכל רגע ולהסתיים בכל רגע. הם אינם נצמדים לשום הגדרה או אדם לאורך זמן. הם חיים בתנועה זוגית מתמדת.
 
 
וטיפ לסיום: זהות זוגית היא תופעה שמשתנה לעיתים במהלך החיים, בגלל אירועים משמעותיים כמו אובדן אדם קרוב או בן משפחה, גירושין, השפעה חיצונית של בני זוג, נפילות כלכליות, טרגדיות אישיות, הצלחות והישגים יוצאי דופן וכיו"ב. אדם יכול להיות בנעוריו בעל זהות זוגית אחת ובבגרותו לאמץ זהות זוגית שונה בתכלית.
 
עשו לנו לייק והפיצו את המאמר בקרב החברים שלכם
 
                   לתשומת לבכם
 
                              לתיאום מפגש אבחון במחיר אטרקטיבי חייגו עכשיו 050-5558535
                              לשליחת שאלה אישית לחצו כאן
                              למחמאות על הפוסטים לחצו כאן
                             לקבלת פוסטים חדשים ועדכונים מרתקים לחצו כאן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האתר נבנה במערכת 2all בניית אתרים - www.2all.co.il