יואב ברנזון
                   מטפל זוגי ויועץ עסקי  050-5558535 
                             בית  |  אני  |  השיטה  |  טיפול  |  הכל  |  אתם  |  חיפוש  |  קשר
 
                                
 
 
צוק איתן 
 
בגלל שלקחים לא הופקו - המלחמה הקרובה תהיה מכאיבה ומתסכלת יותר / מאת יואב ברנזון
 
  
מבקר המדינה וצוק איתן
 
דו"ח המבקר על מבצע צוק איתן לא חידש דבר, אולם הוא חשף את מה שכולנו ידענו: הממשלה אינה מתפקדת היטב. אין אסטרטגיה של הכרעה. צה"ל לא יודע מה רוצים ממנו ומהם יעדיו.
 
הכשל החמור של מלחמת צוק איתן אינו המנהרות. שהרי, מה הטעם לטפל במנהרות אם בתום המלחמה חמאס שיקם אותם במלואם? מה הטעם לצאת למבצע אם אחרי שנתיים חמאס שוב בשיא כוחו? איזה היגיון יש בלהקריב חיילים ואזרחים במלחמה שתחזור על עצמה שוב ושוב, וכל פעם בנזקים גדולים יותר? איך ניתן לפרסם דו"ח על כשל המנהרות כשביום הפרסום עצמו כולם יודעים שלחמאס יש 50 מנהרות תקיפה חדשות? הכשל החמור ביותר של ממשלת ישראל אינו ההתעלמות מבעיית המנהרות אלא ההתעלמות מהבעיה כולה.
 
 
 
יש אסטרטגיה - הכלה מבוקרת
 
המלחמה הבאה תהיה בקיץ הקרוב. רוב הסיכויים שהיא תהיה "סטריאופונית" כלומר גם מדרום (חמאס) וגם מצפון (חיזבאללה). היא תהיה מרה יותר, והיא תחשוף את האסטרטגיה הקלוקלת של ממשלת ישראל. העורף יחטוף קשה. מדינת ישראל תיזהר בתגובה מדודה. כעבור 100 ימים של לחימה תהיה הפסקת אש. ושוב בשנה הבאה הגלגל יחזור למקומו.
 
ממשלת ישראל רוצה הכלה של תוקפנות נגדה. היא אינה מעוניינת בהכרעת האויבים הצרים עליה מדרום ומצפון. היא מעדיפה לא לעשות דבר, לתת להם להתחמש ולנהל איתם מאבקים מדודים שבהם אף צד לא מנצח אלא יש סוג של תיקו שכל צד יכול לפרשו כניצחון שלו. לאחר מכן, מגיע השלב של התחמשות הדדית עד לסיבוב הלחימה הבא וכך חוזר חלילה - סבבים של אלימות קשה על גב כמובן האזרחים, העורף, התינוקות וגני הילדים, גם על חשבון תקציב המדינה ובמיוחד על חשבון תחושת החוסן הלאומי והגאווה הישראלית שהולכת ונשחקת.
 
 
 
זוג נשוי או זוג גרוש?
 
רבים לא מבינים זאת, אבל ישראל ממש "נשואה" לחמאס. מכאן מתחילה הבעיה. ישראל אינה מעוניינת להתגרש מהחמאס. הכרעת החמאס ומיטוטו הם "גירושין" מבחינת ישראל אבל הממשלה לא רוצה להגיע למדרגות הרבנות. היא כנראה זקוקה לחמאס מאוד, גם משיקולים כלכליים, גם משיקולים של תדמית. טוב לה לשמר שלטון פלסטיני מרושע וטרוריסטי מאשר לאפשר לפלסטינים בעזה לצייר בעולם דימוי של עם נדכא וכבוש.
 
כל עוד החמאס וישראל הם זוג נשוי - לעולם לא תהיה הכרעה אלא תמיד נחזור לתקליט של "ניהול מבוקר של המאבק". האסטרטגיה הנוכחית היא מתסכלת כי היא אינה מובילה לשום מקום טוב את מדינת ישראל ואזרחיה. היא רק מקרבת את היום בו ישראל תיפגע בצורה קשה מאוד מההתקדמות הטכנולוגית של חמאס וחיזבאללה והיא לא תוכל יותר להכיל. מגיע הרגע שבו הדברים יתפוצצו, בדיוק כמו ההחלטה לפנות את מיכל האמוניה בחיפה. רק שכבר אי אפשר יותר, רק אז מתעוררים.
   
 
 
הקיץ הקרוב, העורף הפגיע, תקציב המדינה, דו"ח המבקר הבא
 
הקיץ הקרוב עומד להיות בעייתי מאוד עבור ישראל ותושביה. במקום לתת מכה מקדימה ישראל כמובן תמתין לתוקפנות הערבים. היא תאפשר להם לבחור את הזמן ואת העיתוי הנוחים להם. היא תאפשר להם להשלים את כל ההכנות למתקפה הגדולה של הקיץ.
 
תחת הלחץ של האו"ם ושל דו"ח גולדסטון - ישראל חוששת להפעיל את כוחה. חוששת להיתפס כתוקפנית ולנקוט יוזמה משלה. האירוניה היא, שככל שהיא חוששת - כך היא נתפסת יותר ויותר כתוקפנית, כלא מידתית, כקיצונית. הטעות הגדולה של ישראל שהיא מזניחה את הטיפול באויביה המתחמשים והמתעצמים. ורק כשהבעיה היא גדולה מאוד - היא מגיבה בהיסטריה ובבלבול, במקום בתוכנית סדורה מראש.
 
 
וטיפ לסיום: כשכל חורף יש הצפה של הכביש - מה עושה המדינה? כלום. במקום להקדים תרופה למכה ולמנוע את ההצפות בקיץ - ישראל כדרכה ממתינה למטח הגשם הראשון ולהצפת הבתים הדרמטית כדי להיזכר במה שכולם יודעים כבר שנים: שיש בעיית הצפה. את הפתרון היא תידחה כמובן לשנה הבאה. בינתיים האזרחים המסכנים יאבדו את רכושם ויתפנו מבתיהם המוצפים. אבל למי אכפת? המלחמה הקרובה תהיה קשה ומכאיבה, אבל ספק אם היא תאלץ את ממשלת ישראל להתייחס לבעיה. בעיית המסתננים נפתרה ברגע שהממשלה החליטה לשים גדר גבול אמתית בדרום. בעיית עזה תיפתר ברגע שהממשלה תחליט להפוך את עזה לאזור מפורז ובטוח לישראלים.
 
עשו לנו לייק והפיצו את המאמר בקרב החברים שלכם
 
                   לתשומת לבכם
 
                              לתיאום מפגש אבחון במחיר אטרקטיבי חייגו עכשיו 050-5558535
                              לשליחת שאלה אישית לחצו כאן
                              למחמאות על הפוסטים לחצו כאן
                             לקבלת פוסטים חדשים ועדכונים מרתקים לחצו כאן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האתר נבנה במערכת 2all בניית אתרים - www.2all.co.il