יואב ברנזון
                   מטפל זוגי ויועץ עסקי  050-5558535 
                             בית  |  אני  |  השיטה  |  טיפול  |  הכל  |  אתם  |  חיפוש  |  קשר
 
                                
 
 
תנועת "החזרה לאחור" 
 
מה שקורה בכל העולם היא תנועה חזקה לעבר - מדוע ואיך הכל מתקשר? / מאת יואב ברנזון
 
  
מהי תנועת "החזרה לאחור"
 
העולם המודרני הורגל ואולף לחשוב "קדימה" כל כך - שהמילה "אחורה" כמעט נשמטה מהלקסיקון האנושי. אבל כנראה שאין ברירה אלא לחזור לאחור, כי "הקדמה" המודרנית הרסה את טבע העולם והטבע בכלל. הטכנולוגיות, פיצוץ האוכלוסין, שבירת החומות בין מדינות הלאום ותהליכי הגלובליזציה - כל אלה בישרו כביכול על עידן מתקדם וחדש לעולם. אבל האמת שונה.
 
כדור הארץ אינו מסוגל לתמוך בכל כך הרבה בני אדם. המין האנושי זקוק מבחינה רגשית ופסיכולוגית לוודאות, לבהירות ולגבולות לאומיים ודתיים. וגם אחרי שהעולם יעבור לאנרגיות מתחדשות ונקיות (בעוד כעשור) - עדיין העולם עומד לקרוס בגלל פיצוץ אוכלוסין והעדר יכולת לקיים עולם ובו כל כך הרבה פיות.
 
 
 
המזרח התיכון חוזר 1,300 שנים אחורה
 
רוב הפרשנים של המזרח התיכון כינו את המהפכות במדינות הערביות בכינוי "האביב הערבי" כאילו מדובר על תהליכי דמוקרטיזציה וחילוניות בנוסח המערב כי הם מותנים לחשיבה "קדימה" והם אינם פתוחים לשום חשיבה אחרת ששונה מזו שלהם. אבל האמת היא שהמזרח התיכון לא הלך קדימה - אלא אחורה. ליתר דיוק, 1300 שנים אחרונה.
 
בסדרה של הפיכות ניסו תושבי המזרח התיכון לשוב למציאות הישנה והמוכרת. לא המציאות של הלאומיות המדינתית המערבית שנכפתה עליהם אחרי מלחמת העולם השנייה אלא המציאות הדתית, השבטית והעדתית של סונים ושיעים. ואת כל זה הם הצליחו לעשות בשנים ספורות. הם פעלו נגד מנהיגים לאומיים כמו מובארק, אסאד, קדאפי ואחרים לא בגלל שהם ייצגו שחיתות שלטונית והם רצו שלטון "נאור" או דמוקרטי יותר, אלא בדיוק הפוך - משום שמנהיגים אלה ייצגו את הלאומיות החילונית המערבית המודרנית והם רצו משהו בסיסי יותר, משהו קדום יותר הלקוח מהמקורות המוסלמיים והדתיים שלהם לפני מאות שנים.  
 
  
אירופה חוזרת 100 שנים אחורה
 
גם אירופה עוברת תהליך מהיר וחזק של "חזרה לאחור". אירופה הנאורה, המודרנית, המאוחדת וההומניסטית - שובקת חיים אל מול עינינו. האיחוד האירופאי מתרסק ממש בימים אלה ואירופה חוזרת לימי הזוהר "האנטישמיים", הנוצריים והדתיים שלה. 
 
היהודים והמוסלמים ייאלצו לברוח מאירופה משום שאירופה חוזרת 100 שנים אחורה - לתקופה שבה היא הייתה נוצרית אדוקה. אירופה המודרנית לא רק שבה ללאומיות ולגבולות הלאומיים שלה באמצעות הימין הפוליטי, אלא עמוק מכך: אירופה שבה לנצרות הבסיסית שאינה מוכנה להכיר ברב-תרבותיות אלא רוצה דת אחת ליבשת אחת - הנצרות. למשל, מרי לה פן בצרפת רוצה למחוק את כל הסממנים הדתיים של המוסלמים והיהודים ולהשליט משטר נוצרי באירופה. זה הכיוון העמוק אליו חותרת אירופה "החדשה"- ישנה.
 
 
 
אמריקה חוזרת 50 שנים אחורה
 
אמריקה שבה עם טראמפ 50 שנים לאחור. היא שבה ל"אמריקה הגדולה" ו"לחלום האמריקאי" של שנות החמישים של המאה הקודמת. באותה תקופה, בני מעמד הביניים עבדו בעבודות של תעשייה כבדה והיו גאים במעמדם (תעשיית הרכב, כורי הפחם, עובדי הרכבות וכיו"ב).
 
בחלום הזה אין מקום לזוגיות שוויונית, לייצוא של מקומות עבודה למקסיקו או להגירה פנימית של מוסלמים או היספנים לתוך אמריקה. אמריקה שבה לאחור כי היא קצה בגלובליזציה ובכל מה שזו הבטיחה לה, ולא קיימה.
   
 
 
ישראל תקועה במקום?
 
רק ישראל עומדת במקום, תקועה ולא זזה - לא קדימה ולא אחורה. ישראל אינה יודעת לאן היא רוצה ללכת - האם היא רוצה להתקדם ולגעת "בקדמה" או שמא היא רוצה לשוב לאחור ולהיות "מסורתית" וישנה כפי שהייתה פעם?
 
אירופה, המזרח התיכון ואמריקה כבר בחרו לשוב לאחור, כל אחת לתקופה שלה, לבסיס האידיאולוגי שלה. גם ישראל תצטרך להחליט בקרוב האם היא הולכת לאחור או הולכת קדימה - אבל לעמוד במקום היא לא תוכל. הלחצים החברתיים הפנימיים יהיו כל כך אדירים שהם לא יאפשרו לממשלה לדרוך במקום עוד זמן רב.
 
 
וטיפ לסיום: העולם המודרני חושב באופן אוטומטי על התקדמות נצחית. מה שהוא לא לוקח בחשבון שהאנושות מוכנה לעתים גם ללכת אחורה, מכל מיני סיבות (למשל, כשהולכים קדימה יותר מדי רחוק רוב האנשים ירצו לחזור אחורה לשורשים, לבסיס האידיאולוגי המוכר שלהם, וזאת כדי ליצור לעצמם תחושת ביטחון ויציבות). וזה בדיוק מה שקורה בעולם בחמש השנים האחרונות. רוחות העבר מנשבות בעוצמה וההיסטוריה שוב חוזרת.
 
עשו לנו לייק והפיצו את המאמר בקרב החברים שלכם
 
                   לתשומת לבכם
 
                              לתיאום מפגש אבחון במחיר אטרקטיבי חייגו עכשיו 050-5558535
                              לשליחת שאלה אישית לחצו כאן
                              למחמאות על הפוסטים לחצו כאן
                             לקבלת פוסטים חדשים ועדכונים מרתקים לחצו כאן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האתר נבנה במערכת 2all בניית אתרים - www.2all.co.il