יואב ברנזון
                   מטפל זוגי ויועץ עסקי  050-5558535 
                             בית  |  אני  |  השיטה  |  טיפול  |  הכל  |  אתם  |  חיפוש  |  קשר
 
                                
 
 
הסתה בבית 
 
הסתת ילדים היא חמורה ומזיקה - במה? / מאת יואב ברנזון
 
  
לראות את ההורים בעיניים של ההורים
 
הורים נוטים להסית את ילדיהם כנגד בן הזוג השני. לא פעם הם גוררים את הילדים למאבק בין ההורים ולמעשה גורמים לילדים לאמץ את נקודת המבט של אחד ההורים כנגד ההורה השני.
 
הבעיה היא שדרך ההסתה וכפיית נקודת המבט של ההורה על הילד - הילד מאבד את נקודת המבט הנקייה, הטבעית והבריאה שלו מול ההורים שלו. הוא הופך "זרוע" ארוכה של אחד מההורים שלו (ההורה שאותו הוא מחקה או שאתו הוא כרת ברית או ההורה שהצליח לקרב אותו אליו) כנגד ההורה השני. הדבר חמור במיוחד במקרה של גירושין. 
 
 
 
חוסר היכרות אמיתית וישירה עם ההורה המושמץ
 
במקרה של גירושין והסתה השלובים ביחד (אלה רוב המקרים) הילדים מאבדים את ההיכרות הישירה והאמיתית עם אחד ההורים שלהם ומאמצים במקומה נקודת מבט מלאכותית ומזויפת של ההורה השני. בפועל, הם פשוט מאבדים את אבא או את אמא.
 
לאובדן הזה יש השלכות חמורות בהווה ובעתיד. החל מחיים ללא הורה אחד, המשך בתפיסת מציאות מעוותת לגבי זוגיות ולגבי כל האנשים שהם מאותו המגדר של ההורה (למשל, ילדה שחוותה הסתה נגד אבא שלה תאמץ גישה שיפוטית וביקורתית וחשדנית כלפי כל הגברים בחייה) וכלה בכך שאת הזוגיות שלהם עצמם הם ינהלו בסבירות גבוהה באותו השיטה ובאותו הדפוס - עם תוצאות דומות כמובן.
 
 
 
נשים מסיתות יותר מגברים
 
אין ספק שנשים מסיתות הרבה יותר מגברים. הדבר נובע משלל סיבות אך העיקרית שבהם היא העובדה שלאישה יש פחות "נשקים" בארסנל שלה ונשק ההסתה הוא הנשק הזמין והקל ביותר שבו היא יכולה לעשות שימוש.
 
ההסתה מצד נשים מובילה לא רק לפירוק המשפחה ולגירושין בין בני הזוג אלא לגירושין בין הילדים לבין האבא שלהם. נוצרים יחסים מרוחקים ומנוכרים בין הילדים לאביהם שמתואר כשלילי דרך העיניים המתווכות של האמא, ורק אחרי שנים רבות אם בכלל (כשהילדים בוגרים ועומדים לחלוטין על דעתם) ניתן לשקם את היחסים ולהפוך אותם ליחסים בריאים וישירים ולא ליחסים משודכים ומתווכים המושתתים על עיוות והסתה, רעל ושנאה.
   
 
 
אובדן הילדות והחמצת הבגרות - נזקי ההסתה בבית
 
הסתה בבית של הילדים כנגד אחד ההורים מובילה לאובדן הילדות ולהחמצת הבגרות גם יחד. הילדים מאבדים את המבט התמים והמאמין לגבי אבא שלהם או אמא שלהם אך גם בבגרותם הם חיים במציאות מורעלת הנוטה לחשוד בגברים או בנשים. במובן זה מדובר בנזק כפול ובהחמצה כפולה, הן בילדות והן בחיים הבוגרים.
 
ברוב המקרים, אנשים נעשים מודעים לנזקי ההסתה הפרועה בבית שלהם רק בגילאי 40 או 50 כשהם עצמם כבר גרושים פעם אחת או חיים בזוגיות בעייתי מאוד. לעיתים, הם מאבדים את אחד ההורים (עקב פטירה) לפני שהם הבינו בכלל מי הוא ומה הוא באמת מייצג. חשוב לזכור שההסתה היא כל כך משפיעה וחזקה בגילאים קטנים, שהיא ממסכת ומסתירה כמעט את כל האמת מהדמות המושחרת של ההורה המוצג כ"בעייתי".
 
 
וטיפ לסיום: הסתה היא נזק אחד מתמשך, החל מהילדות וכלה בבגרות. לעיתים, נזקי ההסתה בבית הם כה גדולים עד שאין דרך לתקנם, ודאי לא ללא מודעות עצמית גבוהה. הדבר דומה להסתה של הפלסטינים כנגד היהודים. הסתה זו מכלה את הסיכוי לשלום גם בעוד חמישים שנה משום שהיא בונה כל פעם מחדש דורות של ילדים צעירים שכל מה שהם רואים אינה המציאות המורכבת והאמיתית אלא מציאות שמתווכת להם על ידי אנשים עם אינטרסים.
 
עשו לנו לייק והפיצו את המאמר בקרב החברים שלכם
 
                   לתשומת לבכם
 
                              לתיאום מפגש אבחון במחיר אטרקטיבי חייגו עכשיו 050-5558535
                              לשליחת שאלה אישית לחצו כאן
                              למחמאות על הפוסטים לחצו כאן
                             לקבלת פוסטים חדשים ועדכונים מרתקים לחצו כאן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האתר נבנה במערכת 2all בניית אתרים - www.2all.co.il