יואב ברנזון
                   מטפל זוגי ויועץ עסקי  050-5558535 
                             בית  |  אני  |  השיטה  |  טיפול  |  הכל  |  אתם  |  חיפוש  |  קשר
 
                                
 
 
אימפולסיביות והתלהבות 
 
מהו ההבדל בין התנהגות אימפולסיבית להתנהגות מתלהבת? / מאת יואב ברנזון
 
  
אימפולסיביות מבוססת על כפייתיות והזדהות
 
התנהגות אימפולסיבית היא לא רק התנהגות לא מחושבת אלא בעיקר - התנהגות המבוססת על כפייתיות לאחרים, כפייה עצמית, הזדהות יתר עם המטרה וחוסר יכולת "להניח" או "לעצור" כשהדברים לא מסתדרים לפי התוכנית.
 
באימפולסיבית חבויה הרבה מאוד כוחניות - גם עצמית וגם כלפי אחרים. הדבר דומה מאוד לטיל מונחה - מרגע ששלחת אותו הוא כבר לא יכול לעצור, לשנות מטרה או לחזור הביתה. הוא נשלח וכעת הוא מכוון למטרה עד שיגיע אליה, לא משנה מה המחיר.
 
 
 
התלהבות היא שמחה צרופה ללא הזדהות
 
התלהבות שונה מאוד מאימפולסיביות משום שהתלהבות היא שמחה צרופה רק בלי ההזדהות. לכן, אנשים מתלהבים מסוגלים לעצור, להניח, לוותר על המטרה אם הדברים לא מסתדרים. הם אינם פועלים בכוח כי מה שחשוב להם זו השמחה ולאו דווקא התוצאה.
 
במילים אחרות, אימפולסיביות היא שמחה שנובעת מהאגו והתלהבות היא שמחה שנובעת מהנשמה. ההבדל הוא בתוצאה - כשהכל מסתדר אימפולסיביות והתלהבות נראים דומים. אבל כשמשהו לא מסתדר האדם האימפולסיבי הופך זועם וכועס, כוחני ופגוע. ואילו האדם המתלהב נשאר חיובי ואינו נוטר טינה או הופך את המצב לעימות.
 
 
 
האימפולסיבי הוא אדם נצמד, חרדתי וקפוא
 
ביסוד הדברים, אדם אימפולסיבי הוא אדם שנצמד לתוכניות במקום לשנות אותם, הוא חרדתי ומפוחד והוא קפוא ללא יכולת חשיבה גמישה. לכן, כל עוד הדברים מסתדרים עם התוכניות שלו - הכל בסדר.
 
אבל ברגע שיש שינוי בתוכניות, דברים משתבשים, משהו לא נראה בדיוק - המצב מתהפך והאימפולסיבי הופך כוחני, פגוע, פוגע וקצר רוח. הוא מביא אתו רוח קרב והוא מתקשה להיות גמיש עם הנסיבות המשתנות.
   
 
 
המתלהב הוא אדם משוחרר, נהנה ובעל ביטחון
 
לעומת זאת, אדם מתלהב הוא גמיש מול מצבים משתנים. לכן, עם התוכניות המקורית משתמשת - רוחו ממשיכה להיות טובה. הוא מוצא פתרונות אחרים כי הוא לא נעול על דרך אחת או על מוצא אחד.
 
התוצאה היא שהתנהגותו עליזה וחיובית במצבים משתנים ולא רק במצב של הצלחה. הוא עליז וחיובי גם למעלה וגם למטה. רוחו טובה עליו כי הוא אינו פועל מהאגו אלא מהנשמה ומהלב. יש לו ביטחון עצמי מספיק גדול כדי לדעת ולהאמין שהכל מסתדר לטובה.
 
 
וטיפ לסיום: אימפולסיביות נראית דומה לספונטניות ולהתלהבות אבל היא לא. היא נובעת מהאגו, מפחדים, מחרדות ומכוחניות. התלהבות אמתית נובעת מהלב, מהנשמה, משחרור ומביטחון עצמי. 
 
עשו לנו לייק והפיצו את המאמר בקרב החברים שלכם
 
                   לתשומת לבכם
 
                              לתיאום מפגש אבחון במחיר אטרקטיבי חייגו עכשיו 050-5558535
                              לשליחת שאלה אישית לחצו כאן
                              למחמאות על הפוסטים לחצו כאן
                             לקבלת פוסטים חדשים ועדכונים מרתקים לחצו כאן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האתר נבנה במערכת 2all בניית אתרים - www.2all.co.il