יואב ברנזון
                   מטפל זוגי ויועץ עסקי  050-5558535 
                             בית  |  אני  |  השיטה  |  טיפול  |  הכל  |  אתם  |  חיפוש  |  קשר
 
                                
 
 
תופעה: הדור האבוד 
 
הנשים המודרניות הפכו לדור אבוד - מדוע? / מאת יואב ברנזון
 
  
הדור הקודם: "אל תוותרי על עצמך"
 
דור הנשים של 1940 ו-1950 הן נשים שנמצאו בדיוק על "התפר" שבין העולם הישן לעולם החדש. הן היו חופשיות יותר מאי פעם אבל עדיין "משועבדות" לתפקידים הנשיים המסורתיים ובראשן לאימהות.
 
מדובר בדור של נשים שרובו היה מדוכא ודיכאוני מבחינה נפשית וזה היה המסר שהוא העביר לבנות שלו: "אל תעשי את הטעות שאני עשיתי. אני ויתרתי על עצמי למען האימהות והמשפחה. הזוגיות סירסה את הרצונות הפרטיים שלי. את תהיי חכמה. תגשימי את עצמך ותעשי מה שטוב לך. אל תתחתני מהר ואל תביאי ילדים בגיל צעיר. חפשי את עצמך והגשימי את עצמך".
 
 
 
דור הבנות לקח את המסר רחוק מדי
 
אלא שדור הבנות לקח את המסר הזה צעד אחד רחוק מדי. נשים רבות שהן כיום בנות 30 ו-40 אמנם יצאו מהבית והן עובדות (חלקן בקריירה מעניינת אבל רובן עובדות ולאו דווקא מגשימות את עצמן) ומפרנסות את עצמן (רובן בדוחק) אבל הן נטולות גברים, נטולות ילדים, נטולות ביטחון כלכלי וחסרות דרך.
 
זהו "הדור האבוד". דור של נשים צעירות יחסית שיצאו לעולם עם מסר של תקווה - "אנחנו הולכות להגשים את עצמנו" וכיום בשנות ה-30 וה-40 שלהן הן נתקלות בקרקע המציאות הקשה - אין להן כמעט דבר. הן הימרו על הסוס הלא נכון (על עצמן) והן משלמות את מחיר הפנטזיה שצרבו להן בתוך מוחן מגיל צעיר - להיות חופשיות בכל מחיר.
 
 
 
הנשים הרווקות - מימוש עצמי, ניתוק משורשים, כמיהה לאימהות ואובדן דרך
 
וכך יוצא, שמיליוני נשים בעולם הן מצד אחד חופשיות כביכול ויכולות לעשות את מה שהאימהות שלהן לא יכלו לעשות (כי אימהות אלה היו נשואות וכבולות לתא המשפחתי ולגידול הילדים מגיל מאוד צעיר) אבל מצד שני גם הן מדוכאות, מתוסכלות ומבולבלות - כי אין להן דרך.
 
לפחות הרוב המכריע של הנשים בסופו של דבר רוצות להקים משפחה. ללא הילדים המימוש העצמי האישי של האישה הוא בטל בשישים. בגיל 25 זה נחמד לממש את עצמך בקריירה או בלימודים. אבל בגיל 35 או 40 זה מתסכל לעבוד מהבוקר עד הערב, לחזור הביתה לדירה קטנה וריקה, לחיות ללא ילדים וללא משפחה וזוגיות ולהיות מאושרת. זה לא המתכון הטבעי של אישה לאושר.
   
 
 
ההתפכחות הכואבת מהבטחות הכזב של הדור הקודם
 
הדור האבוד של הנשים המודרניות בנו את החיים שלהן בצורה "נכונה" לפי הצו החברתי/מוסרי של האימהות שלהן ובכל זאת הן תקועות כעת במצב נוראי וחסר תוחלת -
 
1. הן לא התחתנו בגיל מוקדם (הן דחו במודע את המחזרים שלהן בגיל צעיר כדי לממש את עצמן ולהישאר חופשיות ובעלות זכות בחירה) אך בבגרותן כבר אין להן הרבה מחזרים והקושי למצוא בעל וחתן פתאום נעשה גדול מאוד.
 
2. הן למדו ועבדו ופרנסו את עצמן (כמיטב יכולתן) אבל בגיל 30 ו-40 הן כבר עייפות ומותשות מהקריירה, רובן ככולן אינן עשירות או חיות חיי רווחה וכשהן מתבוננות על הבחורות שהתחתנו טוב עם גברים עשירים ואינן עובדות לפרנסתן הן מתקשות להבין כיצד זה שהן עובדות כמו משרתות מבוקר עד ערב רק כדי לשלם שכר דירה ואילו הבחורות חסרות ההשכלה שהתחתנו טוב חיות בבתים מרווחים עם ילדים ומכוניות, חופשות לחו"ל וחיים קלים.
 
3. הן הימרו על "מימוש עצמי" ו"הגשמה עצמית" (מילים שנשמעות נכונות ויפות) וכיום הן מגלות שהן החמיצו את המימוש העצמי המשמעותי ביותר שיכול להיות להן וזו האימהות. רובן רווקות כרוניות, חסרות ילדים ובית שעדיין מחפשות בעל, אבל מתוך תפיסה מעוותת וחסרת סיכוי שהן עדיין "חייבות להישאר עצמאיות" ו"שאסור להן בשום אופן להיות תלויות בגבר שלהן". בגישה כזאת, מה הסיכוי שלהן למצוא בן זוג כאשר כל מהות הזוגיות היא סוג של תלות וצורך הדדי האחד בשני? 
 
 
וטיפ לסיום: דור הנשים בנות ה-30 וה-40 הוא דור אבוד במידה רבה בגלל המסר הכוזב שהן קיבלו מהאימהות שלהן שהן חייבות לממש את עצמן ולהיות תמיד חופשיות ועצמאיות. המסר הזה אמנם העניק להן חופש מסוים לבחור ולהגשים את עצמן אבל באותה הנשימה גזל מהן את המימוש העצמי החשוב ביותר שלהן - האימהות והזוגיות. נראה שהן החליפו מחלה אחת (תחושת חוסר מימוש עצמי בקריירה של האימהות שלהן) במחלה חמורה יותר (חוסר מימוש עצמי של האימהות והזוגיות שלהן).
 
עשו לנו לייק והפיצו את המאמר בקרב החברים שלכם
 
                   לתשומת לבכם
 
                              לתיאום מפגש אבחון במחיר אטרקטיבי חייגו עכשיו 050-5558535
                              לשליחת שאלה אישית לחצו כאן
                              למחמאות על הפוסטים לחצו כאן
                             לקבלת פוסטים חדשים ועדכונים מרתקים לחצו כאן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האתר נבנה במערכת 2all בניית אתרים - www.2all.co.il