יואב ברנזון
                   מטפל זוגי ויועץ עסקי  050-5558535 
                             בית  |  אני  |  השיטה  |  טיפול  |  הכל  |  אתם  |  חיפוש  |  קשר
 
                                
 
 
הדחקה והכחשה - ההבדל 
 
מהו ההבדל בין מנגנון ההכחשה למנגנון ההדחקה ומה חשיבות ההבדל? / מאת יואב ברנזון
 
  
הכחשה
 
הכחשה היא מנגנון שבו המערכת הפנימית מאפשרת לנו להתעלם לחלוטין ממציאות מסוימת כי היא לא נוחה לנו או משום שקשה לנו להתמודד אתה. מנגנון ההכחשה פשוט טוען שהבעיה אינה קיימת.
 
לעיתים קרובות מנגנון הכחשה יוצר בעיות וסיבוכים בחיים, כי כאשר אינך מכיר בכך שיש בור בסלון שלך אתה עלול ליפול לתוכו ולהיפצע חמורות. מנגנון ההכחשה הוא חרב פיפיות ועדיף שלא להשתמש בו אלא כשאין ברירה.
 
 
 
הדחקה
 
הדחקה היא מנגנון שונה מאוד מהכחשה למרות שהם נדמים להיות זהים. הדחקה היא מודעות למצב הבור בסלון, אבל ההבנה שלא ניתן לפתור את הבעיה כרגע ולכן דוחקים אותה הצידה עד למציאת הפתרון, אם בכלל.
 
המדחיק מודע היטב לבעיה אבל הוא גם מבין את חוסר התוחלת שבניסיון לפתור אותה בכלים העומדים לרשותו. לעומת המכחיש, המדחיק מודע למציאות ומתאים את עצמו אליה בעוד שהמכחיש חי בעולם אחר, בממד אחר, ועלול להינזק מהמציאות האמיתית שבה הוא אינו מכיר.
 
 
 
הכחשה פירושו חוסר מודעות
 
הכחשה היא מצב תודעתי נמוך מאוד. היא מבוססת על שקרים עצמיים, התעלמות מהמציאות וחוסר מוכנות לחיות על קרקע המציאות אלא בחירה בפנטזיה או בריחה מהמציאות.
 
ההכחשה מובילה ברוב המקרים להתנהלות שגויה כי המכחיש חי על הנחות מוצא שגויות (כי הוא לא מכיר במציאות ובנסיבות חייו) ולכן הדברים כמעט תמיד "לא מסתדרים לו, משום מה". ההכחשה היא בדיוק החלק החסר שגורם לדברים הללו להשתבש.
   
 
 
הדחקה היא מודעות גבוה יותר
 
בהדחקה ישנה מודעות גבוהה יותר. ישנה הכרה במציאות יחד עם הקושי לתקן את המציאות, משום שלעיתים תיקון מציאות או תיקון "עולם" אינו אפשרי. המדחיק אינו מכחיש את החיים אלא רק מתאים את עצמו אליהם.
 
דוגמה להבדל בין מכחיש למדחיק: המכחיש טוען שאין בעיית טרור אסלמי קיצוני. קשה לו להכיר בכך. המדחיק טוען שיש בעיית טרור אסלמי קיצוני אולם לא ניתן תמיד למנוע אירועי טרור משום שאין כיום את כל הכלים לדעת מראש מתי יתרחש אירוע טרור על ידי מפגע בודד.
 
 
וטיפ לסיום: ישנן בעיות שלא ניתן לפתור אבל מוטב להיות מודעים להן. ההדחקה מאפשרת לנו לחיות במצב הביניים הזה, בו אנחנו מכירים במציאות אבל עדיין לא נאבקים בה ומשנים אותה לחלוטין בהעדר כלים או אפשרויות טובות. המכחישים לא מוכנים בכלל להיות במצב ביניים זה ובמקום זאת הם נאחזים בשקר הנקרא הכחשת מציאות (כמו מכחישי שואה מקצועיים) כי הם אינם מוכנים להכיר בעובדות יסוד של המציאות. הדבר כמובן פוגע ביכולת שלהם להתנהל בצורה מציאותית, כי הכחשת המציאות מרחיקה אותם מהחיים האמיתיים אל עבר מחוזות הדמיון, ובמקרים קיצוניים אפילו חמור מכך - למחוזות השיגעון. 
 
עשו לנו לייק והפיצו את המאמר בקרב החברים שלכם
 
                   לתשומת לבכם
 
                              לתיאום מפגש אבחון במחיר אטרקטיבי חייגו עכשיו 050-5558535
                              לשליחת שאלה אישית לחצו כאן
                              למחמאות על הפוסטים לחצו כאן
                             לקבלת פוסטים חדשים ועדכונים מרתקים לחצו כאן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האתר נבנה במערכת 2all בניית אתרים - www.2all.co.il