יואב ברנזון
                   מטפל זוגי ויועץ עסקי  050-5558535 
                             בית  |  אני  |  השיטה  |  טיפול  |  הכל  |  אתם  |  חיפוש  |  קשר
 
                                
 
 
תרבותיות 
 
מה מגדיר תרבות ותרבותיות? / מאת יואב ברנזון
 
  
תרבותיות אינה ידע, השכלה או אינפורמציה
 
פעמים רבות ניטש ויכוח בין אנשי התרבות לבין "האספסוף". אנשי התרבות מאמינים שהם תרבותיים כי הם יודעים מיהו צ'כוב או כי הם הולכים לראות תיאטרון על בסיס קבוע בעוד שהאספסוף אינו עושה כן.
 
אבל תרבות אינה ידע או שליטה בשמות של סופרים. גם לא השכלה כללית או אינפורמציה רבה יותר משל אחרים. תרבות מקורה במשהו אחר בכלל.
 
 
 
עמים "תרבותיים" ביותר התגלו במהלך ההיסטוריה כחסרי תרבות לחלוטין - מדוע?
 
למשל, העם הגרמני נחשב לעם תרבותי במיוחד. האיכויות הגרמניות ידועות, ההשכלה, הרמה וההישגים של הגרמנים בלטו תמיד לאורך כל ההיסטוריה ובמיוחד במאה וחמישים השנים האחרונות.
 
ובכל זאת, במהלך מלחמת העולם השנייה התברר שהעם הגרמני אינו נאור ותרבותי כפי שנהוג היה לחשוב. התברר שעם זה התנהל בצורה ברברית לחלוטין ואיבד לא רק את הערכים התרבותיים המקובלים אלא גם צלם אנוש בסיסי. מדוע? משום שהעם הגרמני נהג באלימות נטולת עכבות. 
 
 
 
מבחן העדינות
 
תרבותיות מבוססת קודם כל על עדינות. על היכולת לא להגיב כמו חיה, לא לפעול בצורה אימפולסיבית, לא לנקוט בדרך אלימה ותוקפנית אלא בדיוק להיפך - להתנהל בצורה מעודנת, עדינה ומבינה.
 
אחת הסיבות שמכנים "ברברים" כחסרי תרבות היא האלימות והוולגריות האדירה הפורצת מהם. הדוגמה אולי הטובה ביותר בימנו אלה היא האיסלם הקיצוני שכל כולו מבוסס על אלימות, השמדה, רצח ופגיעה.
   
 
 
אלימות וכוחנות, בריונות ואימפולסיביות הם המדד לחוסר תרבותיות
 
כשרוצים לחלק את העולם לתרבותיים וללא תרבותיים ישנה אבחנה פשוטה אחת: לא הישגים מקצועיים ולא רמת חיים, לא ידע ולא אינפורמציה. ישנו מדד פשוט אחד לקיומה של תרבות אמיתית והוא מדד העדינות.
 
עמים שהם אלימים - אינם תרבותיים, ולא משנה איזה יצירות הם כתבו או איזה המצאות הם המציאו. ההבדל בין תרבות לחוסר תרבות היא בהתנהגות עדינה ולא אלימה, אחרת אין הבדל בין האדם המכנה עצמו תרבותי לבין חיה.
 
 
וטיפ לסיום: איכות ותרבות נמדדים ברמת העדינות של האנשים שמרכיבים אותה. אלימות ותוקפנות מאפיינים תת-תרבות או העדר תרבות בכלל. 
 
עשו לנו לייק והפיצו את המאמר בקרב החברים שלכם
 
                   לתשומת לבכם
 
                              לתיאום מפגש אבחון במחיר אטרקטיבי חייגו עכשיו 050-5558535
                              לשליחת שאלה אישית לחצו כאן
                              למחמאות על הפוסטים לחצו כאן
                             לקבלת פוסטים חדשים ועדכונים מרתקים לחצו כאן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האתר נבנה במערכת 2all בניית אתרים - www.2all.co.il