יואב ברנזון
                   מטפל זוגי ויועץ עסקי  050-5558535 
                             בית  |  אני  |  השיטה  |  טיפול  |  הכל  |  אתם  |  חיפוש  |  קשר
 
                                
 
 
במי מתאהבים 
 
התאהבות היא תהליך צפוי - אנחנו מתאהבים בדמויות מאוד מסוימות, מהן? / מאת יואב ברנזון
 
  
בני אדם מתאהבים בדרך כלל באותה הצורה
 
בניגוד למה שאולי ניתן לחשוב, התאהבות אינה תהליך מאוד אישי אלא תהליך כללי שמשותף להרבה מאוד אנשים. במידה רבה, רוב האנשים מתאהבים באותה "הדמות" או באותו "הטיפוס".
 
התאהבות היא תוצאה של שילוב של מספר לא מועט של מרכיבים: משיכה חזקה לדמות, כמיהה לדמות הבלתי מושגת, תחושת סכנה במחיצת הדמות, הרגשה של אי וודאות אל מול דמות בלתי מפוענחת, הערצה לעיתים מיסטית והאדרה של הדמות מעבר למה שהיא באמת, רגשי נחיתות אל מול הדמות, השלכה של אידיאל האהבה הפרטי על הדמות עצמה, קנאה בדמות על יכולותיה החריגות, שנאה עמוקה מתחת לפני השטח כלפי הדמות, הערכה לתכונותיה, תחרותיות עם הדמות מתוך רצון להידמות לה ו"לגנוב" את מה שיש לה ורכושנות כלפי ה"נכסים" ו"היתרונות" שהדמות מייצגת.
 
 
 
הדמות שהכי גורמת לאנשים להתאהב בה
 
"שוברת הלבבות" המייצגת ביותר את תהליך ההתאהבות היא כמובן הדמות המורכבת, הגבול-פלילית, המתוסבכת, האניגמטית, הגדולה מהחיים, הדמות השקרנית, המניפולטיבית, הרעה והסדיסטית.
 
אנשים לא מתאהבים בדמויות "טובות", "עגולות" וטהורות. הם מתאהבים בדמויות "רעות", "עקלקלות", לא יציבות, בלתי צפויות, "שרוטות" והרסניות כי דמויות אלה מעניינות יותר, מסוכנות יותר, מרגשות יותר (כמו בסרט מתח חזק וסוחף) ומאתגרות יותר.
 
 
 
מדוע?
 
אחת הסיבות שאנשים לא פעם מזדהים בסרטים דווקא עם דמות הנבל הרשע דומה מאוד לתהליך ההתאהבות: ישנה הערצה סמויה כלפי דמויות שהן מעל לחוקים, דמויות שלא אכפת להן מכלום (דמויות שהן על גבול הפסיכופתיות), דמויות שאין להן מעצורים ולכן הן מסוגלות לעשות הכל גם אם זה "לא בסדר".
 
אלה דמויות שנתפסות מבחינה פסיכולוגית (להבדיל מנורמטיבית) כ"מעצימות" במובן זה שהן מעניקות למתאהב את האשליה שבמחיצתן גם הוא יוכל להיות "גדול מהחיים" או "מעל לחוקים האנושיים". הערצה והתאהבות קשורים בין היתר עם הרצון שלנו להיות אלוהיים, חזקים ואינסופיים יותר מבן אנוש רגיל או סטנדרטי. התאהבות כשלעצמה היא ניסיון, נואש לעיתים, לחיות את החיים בצורה אחרת, גדולה, עצומה וחסרת גבולות.
   
 
 
התאהבות היא סיכון לא רציונלי
 
התאהבות היא סיכון לא רציונלי שבו אנשים נוטלים סיכון רגשי רב כדי לספק לעצמם מנה הגונה של ריגוש, אופוריה, התלהבות ותחושה של "גדולים מהחיים".
 
במידה רבה, התאהבות היא תהליך כימי הדומה במהותו לתהליך של התמכרות לסמים ממריצים. הסימפטומים הפסיכולוגיים של שני התהליכים הם כמעט זהים לחלוטין, החל מתחושת האופוריה וההתלהבות הראשונית, המשך בהתמכרות הבלתי נשלטת ובתחושת האפסיות במהלך תהליך ההתאהבות וכלה בתהליך הגמילה הכואב והקשה כמו גיהינום שעוברים המתאהבים המאוכזבים המגלים שהם ננטשו על ידי הדמות בה הם התאהבו.
 
 
וטיפ לסיום: במינון נכון התאהבות היא דבר טוב ומרגש, מרומם ומעלה. אבל לרוב התאהבויות יוצאות משליטה או שהן פשוט נדונו מראש לכישלון משום שהבחירה להתאהב היא בדרך כלל בדמויות רעות ושרוטות שמביאות איתן, עם הזמן, הרס ונזקים.
 
עשו לנו לייק והפיצו את המאמר בקרב החברים שלכם
 
                   לתשומת לבכם
 
                              לתיאום מפגש אבחון במחיר אטרקטיבי חייגו עכשיו 050-5558535
                              לשליחת שאלה אישית לחצו כאן
                              למחמאות על הפוסטים לחצו כאן
                             לקבלת פוסטים חדשים ועדכונים מרתקים לחצו כאן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האתר נבנה במערכת 2all בניית אתרים - www.2all.co.il