יואב ברנזון
                   מטפל זוגי ויועץ עסקי  050-5558535 
                             בית  |  אני  |  השיטה  |  טיפול  |  הכל  |  אתם  |  חיפוש  |  קשר
 
                                
 
 
הורות מוגזמת 
 
הורות מוגזמת מתבטאת בביטול עצמי אל מול טובת הילדים - מה המחיר של הורות מוגזמת? / מאת יואב ברנזון
 
  
הילדים חשובים יותר מכל, תפקיד ההורה הוא בראש
 
מרגע שמגיעים הילדים חל שינוי דרמטי בסגנון ואופי החיים אצל מרבית זוגות ההורים. אם לפני הילדים החיים סבבו סביב עצמם, הרי שלאחר הצטרפותם של הילדים העיקר הוא בילדים.
 
השינוי הזה הוא כמובן טבעי והכרחי והוא מסמל מעבר מחיים אנוכיים לחלוטין לחיים של נתינה ודאגה גם לאחרים. אולם פעמים רבות, ההיפוך הוא קוטבי וקיצוני, והמעבר הוא דרמטי ואף הרסני. מחיים אנוכיים ואישיים זוגות הורים מוצאים את עצמם מתבטלים לחלוטין אל מול הילדים.
 
 
 
כשהילדים הכי חשובים, כל היתר נדחק הצידה
 
ברור לחלוטין שמרגע שהילדים הופכים ראשונים במעלה, הכל סובב סביבם וכל מה שלא קשור בהם אינו ממש חשוב ולכן נדחק הצידה או לסוף סדר העדיפויות.
 
וכך יוצא, אפילו מבלי משים, שהחיים האישיים, התחביבים, הריגושים, שעות הפנאי, החופשות, אפילו העבודה ובוודאי שעות המנוחה - כולם נדחקים או משועבדים לטובת העיסוקים ההוריים. תפקיד ההורה הופך מרכזי כל כך שהאישי והפרטי נמוג ומתמוסס ולא נותר ממנו כמעט דבר.
 
 
 
ביטול העצמי מוביל לדעיכה, דיכאון, פסימיות, חרדות וקשיים
 
ההשלכה של מצב דברים זה היא אדירה, למרות שלא מדברים עליה מספיק. הורים מותשים, עייפים ושחוקים שאין להם באמת את המרחב הפרטי שהיה שלהם בעבר מפתחים תסמינים של דיכאון, חרדה, פסימיות, ייאוש, עצבים, חולשה, רפיון, אדישות, חרדה, קושי והתבוננות קשת יום על החיים.
 
כשבמרבית שעות היום הורים עסוקים במטלות ובחובות שלהם כהורים וכמפרנסים - לנפש שלהם לא נותר זמן לנשום או להזין את עצמה. היא כלואה במרוץ סיזיפי שבדרך כלל נמשך שנים לא מועטות שבו אין רגע מנוחה ואין רגע לעצמך.
   
 
 
לאזן בין האני לבין ההורות
 
הורות מוגזמת מייצרת תוצרים נפשיים שליליים ביותר. היא לא רק שוחקת והורסת את הזוגיות, היא מכלה ומשחיתה את האופטימיות, שמחת החיים, ההנאה וההתלהבות של פעם.
 
כדי להתמודד עם ביטול עצמי והורות מוגזמת יש לחלק את המשאבים בצורה שוויונית ומאוזנת יותר: לחזק את האני הפרטי ולהשקיע בו לצד ריסון ההורות ויצירת סימטריה קרובה יותר בין שני הממדים של החיים. אין כמובן צורך לבחור את האחד על חשבון השני, אלא לקיים את שניהם באיזון נכון שבו יש זמן, משאבים ומקום גם לחיים האישיים (שבהם אין תחושה של הורות או אחריות כלשהי לאחרים אלא רק לעצמך) לצד ההורות והילדים (החובות והאחריות הכרוכים בגידול אחרים).
 
 
וטיפ לסיום: הורות מוגזמת מובילה ברוב המקרים להרס כל הערכים האחרים, ובראש ובראשונה את הערך העצמי, החופש האישי וגם הרומנטיקה והזוגיות. אם אין לכם חיים אישיים משמעותיים לצד תפקידכם כהורים כנראה שההורות שלכם מוגזמת ואף הרסנית.  
 
עשו לנו לייק והפיצו את המאמר בקרב החברים שלכם
 
                   לתשומת לבכם
 
                              לתיאום מפגש אבחון במחיר אטרקטיבי חייגו עכשיו 050-5558535
                              לשליחת שאלה אישית לחצו כאן
                              למחמאות על הפוסטים לחצו כאן
                             לקבלת פוסטים חדשים ועדכונים מרתקים לחצו כאן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האתר נבנה במערכת 2all בניית אתרים - www.2all.co.il