יואב ברנזון
                   מטפל זוגי ויועץ עסקי  050-5558535 
                             בית  |  אני  |  השיטה  |  טיפול  |  הכל  |  אתם  |  חיפוש  |  קשר
 
                                
 
 
צדק או אושר? 
 
מיצוי עצמי אפשרי רק כששמים את האושר לפני הצדק - הכיצד? / מאת יואב ברנזון
 
  
אושר מנוגד לצדק הרגיל
 
אושר וצדק הן שתי תפיסות מנוגדות. לפחות כשמדובר בצדק הרגיל. אושר הוא מצב ללא גבולות, כשהנפש מסוגלת לבטא את עצמה בדיוק כפי שהיא ללא מגבלות או תנאים מוקדמים. בצורה ספונטנית, מדויקת וללא שיפוט או ביקורת חיצונית או פנימית.
 
צדק היא הסתכלות חיצונית, שכלתנית ורציונלית. צדק הוא בדרך כלל חלוקתי. כדי להגיע לצדק יש להכריח מישהו אחר לוותר, להתאמץ, לריב או להילחם. צדק לעולם לא מביא לאושר אלא במקרה הטוב לתחושה של "לפחות אני לא פראייר".
 
 
 
חיים מאושרים הם חיים חכמים - לא חיים צודקים
 
חיים צודקים הם לעולם לא חיים מאושרים. הצדקנים הם אנשים מתוסכלים ועצובים שגם לאחר שהם משיגים את הצדק שלהם הם נותרים עצובים. צדק מושג בדרך כלל במאבקים גדולים והוא לא בנוי בכלל להעניק אושר אלא רק כדי להעניש, ליצור סדר חברתי או לבנות סוג של סימטריה בין אנשים.
 
למשל, חלוקה שווה של מטלות הבית היא אולי "צודקת" אבל לא בהכרח חכמה. חלוקה שווה של הנטל בעבודה היא אולי מוצדקת אבל לא תמיד ישימה או באמת חשובה ומהותית להצלחת העסק. אבל מי שמתעקש על צדק - פשוט מתעלם מהחיים, והופך את החיים שלו למרדף מטופש אחרי סימטריה במקום למצות את החיים ולקחת מהם את כל הטוב.
 
 
 
הצודקים מגבילים את עצמם ולכן גם לא מאושרים
 
הבעיה הכי גדולה של הצדקנים היא שהם מגבילים את עצמם. במקום לאפשר לעצמם לצמוח, לגדול, לשבור שיאים ולגעת בפסגות - הם רוצים שהכל יהיה שווה וצודק והוגן.
 
מיצוי עצמי אינו אפשרי במקום של צדקנות. הוא אפשרי רק במקום של יצירתיות ותעוזה, והמקומות הללו יכולים לבוא לידי ביטוי דווקא במצבים "בלתי צודקים" שבהם אין סימטריה. במקומות שהם אנשים נותנים מעל ומעבר מעצמם, מעל ומעבר לאנשים הרגילים הצודקים והבינוניים, רק כדי לגלות שהכל הוא אפשרי. 
   
 
 
מה אתם מעדיפים - להיות מאושרים או כל החיים להתאמץ לא להיות פראיירים?
 
מי שרוצה להיות מאושר ולמצות את חייו - לא תהיה לו ברירה אלא לוותר על הצדק לטובת האושר. אבל מי שכל חייו יתאמץ רק לא להיות פראייר, ימצא את עצמו נוהג כמו כל האנשים הבינוניים.
 
הבינוניים מוותרים לעצמם כי הם לא מוכנים להיות פראיירים. הם לא מאפשרים לעצמם לצמוח עוד ועוד כי יש תמיד "אחרים" שלא עשו ולא התאמצו כמוהם. הם דורשים מאחרים בדיוק את מה שהם תרמו במקום להבין שאין קשר בינם לבין אחרים, ושעדיף להם להתחרות בעצמם ולא במה שאחרים עשו או לא עשו.
 
 
וטיפ לסיום: מי שרוצה להיות מאושר חייב לוותר על תחושת הצדק המזויפת שמובילה רק לכעסים, מאבקים ובינוניות ולעבור לממד של צמיחה בלתי מוגבלת המבוססת על מיצוי עצמי, ביטוי אישי ומצוינות.
 
עשו לנו לייק והפיצו את המאמר בקרב החברים שלכם
 
                   לתשומת לבכם
 
                              לתיאום מפגש אבחון במחיר אטרקטיבי חייגו עכשיו 050-5558535
                              לשליחת שאלה אישית לחצו כאן
                              למחמאות על הפוסטים לחצו כאן
                             לקבלת פוסטים חדשים ועדכונים מרתקים לחצו כאן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האתר נבנה במערכת 2all בניית אתרים - www.2all.co.il