יואב ברנזון
                   מטפל זוגי ויועץ עסקי  050-5558535 
                             בית  |  אני  |  השיטה  |  טיפול  |  הכל  |  אתם  |  חיפוש  |  קשר
 
                                
 
 
חשיבה יצירתית 
 
חלק גדול מהתסכול של האדם נובע מחשיבה לא יצירתית - מדוע? / מאת יואב ברנזון
 
  
חשיבה צודקת לעומת חשיבה יצירתית
 
מה ההבדל בין צדק לבין יצירתיות? בצדק אין שום יצירתיות. צדק היא הדרישה (הצודקת) לקבל את מה שהובטח. ואם מה שהובטח לא נמסר - אזי יש מקום לצאת בטענות, בדרישות.
 
חשיבה יצירתית באה ממקום אחר - היא מייצרת אלטרנטיבה כאשר התסריט הצודק אינו מתגשם. חשיבה יצירתית באה להתמודד עם השאלה: מה עושים כאשר מה שהובטח לא מקוים? מה עושים כשהתוכנית המקורית משתבשת? מה קורה כשצריך לשנות כיוון בחיים בגלל אירוע בלתי צפוי? כיצד מתמודדים עם שינויים לא רצויים, עם טרגדיות, עם חוסר צדק שאינו בר תיקון, עם תקלה משמעותית בתסריט החיים שלנו? מה קורה כשהציפיות שלנו מהחיים אינן מתגשמות?
 
 
 
האדם הצודק נעול בקו מחשבה צר וצפוי
 
צדק היא צורת חשיבה נחותה, מוגבלת וצרה, כמעט דיקטטורית. היא מאוד טכנית והיא מבקשת להשיב את מה שהובטח או את מה שחושבים שהובטח. זה הכל. אין בה שום חידוש. יש בה כאב, פגיעות, אכזבה ודרישות. אבל היא לא מייצרת שום דבר חדש, שום תשובה, שום מחילה, שום אפשרות חדשה.
 
אנשים צדקניים הם אנשים עצלנים מאוד. במקום לחפש פתרונות לבעיות שלהם הם נאבקים על פיצוי. הם דורשים תיקון. הם לא מוכנים להיות "פראיירים" ולכן הם נלחמים על "תיקון עולם". אבל לא תמיד ניתן לתקן. לא תמיד ניתן לפצות. לא תמיד זה בכלל עוזר.
 
 
 
האדם היצירתי מייצר אלטרנטיבות למציאות משתנה
 
נניח שהזמנתם חופשה. קיבלתם מלון גרוע וכל החופשה נדפקה לכם. האדם הצודק יתבע פיצוי. האדם היצירתי ימצא פתרון לבעיה בעודו בחו"ל ויאלתר דרך ליהנות מהחופשה חרף העובדה ש"דפקו" אותו.
 
יצירתיות מתבטאת ביכולת שלכם לייצר כל הזמן חלופות למצבים משתנים, לדרכים ללא מוצא, ל"תאונות" שקורות בחייכם. היכולת היצירתית חזקה מכל צדק שתצליחו להשיג מהחיים, כי היא נגישה, היא בחינם, היא מהירה והיא חכמה. לעומת זאת, הצדק הוא תמיד איטי, מוגבל, מסורבל, טכני וגם כשהוא מגיע הוא אינו מפצה באמת על הסבל או הכאב, אולי רק על האגו הפגוע.
   
 
 
החזק הוא היצירתי, החלש הוא הצודק והכוחני - אז מי הקורבן האמיתי בסיפור?
 
הצודק חושב ואפילו בטוח שהוא "חזק" כי הוא תובע פיצוי, הוא מתווכח, הוא לא מוותר. אבל הוא החלש האמיתי בכל הסיפור, הוא הקורבן המסכן, כי הוא נגרר לסיטואציה שהוא אינו מעוניין להיות בה בכלל.
 
לעומתו, האדם היצירתי הוא החזק האמיתי בסיפור. כי הוא יוצר עבור עצמו חלופות, כי הוא מקפיד כן ליהנות והוא לא יניח לאחרים להרוס לו את מטרתו. הוא יודע להתמודד עם מצבים מורכבים ולא נגרר למצב של קורבן, מסכן, תובע, מתלונן, מאיים, מעוצבן, כוחני ומסוכסך.
 
 
וטיפ לסיום: כשאתה צודק אתה גם חסר אונים, כי הדרך היחידה שלך לקבל פיצוי היא להכריח את הצד השני לתת לך את מה שלדעתך מגיע לך. כשאתה יצירתי אתה לא תלוי באף אחד אלא בעצמך, האושר שלך אינו בסכנה ויש לך את כל הכוחות לפתור את הבעיה. 
 
עשו לנו לייק והפיצו את המאמר בקרב החברים שלכם
 
                   לתשומת לבכם
 
                              לתיאום מפגש אבחון במחיר אטרקטיבי חייגו עכשיו 050-5558535
                              לשליחת שאלה אישית לחצו כאן
                              למחמאות על הפוסטים לחצו כאן
                             לקבלת פוסטים חדשים ועדכונים מרתקים לחצו כאן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האתר נבנה במערכת 2all בניית אתרים - www.2all.co.il