יואב ברנזון
                   מטפל זוגי ויועץ עסקי  050-5558535 
                             בית  |  אני  |  השיטה  |  טיפול  |  הכל  |  אתם  |  חיפוש  |  קשר
 
                                
 
 
ביטול עצמי ושלמות עצמית 
 
ביטול עצמי, קבלה עצמית ושלמות עצמית - כיצד מגיעים למקום השלם בתוכנו? / מאת יואב ברנזון
 
  
ביטול עצמי - מה פירוש הדבר?
 
אם אינכם יודעים האם אתם מבטלים את עצמכם או לא - עברו על המשפטים הבאים ובדקו האם הם משקפים אתכם:
 
1. אני תמיד מוכן לעזור לאחרים ולהיות קשוב אליהם - גם אם זה בא על חשבוני.
2. אנשים תמיד מפתחים בי תלות ורואים בו כתובת לבעיותיהם.
3. אני מאוד אוהב לעזור ותמיד תומך ומעניק אם אני יכול.
4. אני מוצא את עצמי עסוק בחיים של אחרים הרבה יותר מבחיים שלי.
5. לא פעם אנשים מנצלים אותי ואינני יודע להגיד לא או די.
6. כשאנשים מבקרים אותי או מנסים "לתקן" אותי אינני יודע מה לומר או שאני מנסה להצטדק.
7. כל החיים הייתי במערכות יחסים של "ביחד". אינני יודע מה זה לחיות לבד או לחיות חיים שהם רק "שלי".
8. אני אדם לא מאורגן ומסודר. אני יותר מרחף ומבולבל. שום דבר לא ממש בהיר וברור לי. ואני לא אוהב הגדרות ועקרונות.
9. הרבה פעמים אני מוצא את עצמי מבקר אחרים ומנסה לגרום להם לחשוב כמוני. אינני מקבל אותם כפי שהם.
10. אני רואה הרבה חסרונות באנשים וקשה לי להימנע מלהגיב או לומר משהו, כמובן שהכל בא מכוונה טובה.
 
ביטול עצמי היא תופעה חמקמקה. היא לא רק באה ממקום של קורבנות ומסכנות. לעיתים, היא גם נובעת משתלטנות וכוחנות. ביטול עצמי הוא תוצאה של העדר גבולות בין "האני" לבין "האנחנו" או "האחר". ביטול עצמי יכול להופיע במגוון של ממדים: בזוגיות (סירוס הדדי של בני הזוג אחד את השני, ביקורתיות רבה ומאבקי כוח ושליטה בזוגיות), בעבודה (הקרבה עצמית ועבודה בשעות מטורפות רק כדי לספק את הבוסים), עם הילדים (הניסיון להיות בשבילם ולעשות עבורם הכל גם אם זה אומר לסבול, לדחות את החיים או לאבד טעם החיים) ועם בני משפחה והורים (המוכנות להקריב את חייכם כדי לעשות נחת להוריכם או לחיות את החיים שהם רוצים ולא את החיים שאתם בנויים להם).
 
 
 
ביטול המחיצות עם אחרים גורם למצב של חוסר מודעות לזהות שלי
 
זהות עצמית, בוודאי שלמות עצמית, מבוססים על חיבור עצמי קרוב ועמוק. אינך יכול להכיר את עצמך אם אתה "מחובר" או "ממוזג" עם אחרים, כי אין לך מודעות עצמית נפרדת.
 
"אני" זה לא "אנחנו". האני הוא תמיד נפרד, לעיתים הוא חופף לאנחנו ולעיתים הוא נוגד אותו. לדוגמה, "האני" הוא מה שאני אוהב לאכול ולא מה שאחרים אוכלים או מצפים מאתנו לאכול. בצלחת שלנו יש לנו את הפריבילגיה להכניס רק את המאכלים שטובים לגופנו ולנשמתנו. באותה המידה, גם בחיים. כשהחיים הופכים ל"צלחת" אנו מוכנים לשים עליהם רק את מה שמזין אותנו ולא את מה ש"דופק" אותנו או עושה לנו "כאב בטן".
 
 
 
אנשים שמבטלים את עצמם הם אנשים שגם מבטלים אחרים
 
ביטול עצמי גורר תמיד גם ביטול של אחרים. אדם שלא מודע לעצמו, לא מקבל את עצמו ולא שלם עם עצמו לא יכול גם להכיל או לקבל אחרים, אלא רק למראית עין.
 
השיח הפנימי של אדם שמבטל את עצמו הוא "אני מבטל עצמי עבורך כדי שגם אתה תבטל את עצמך עבורי". זו השפה שאדם מבוטל מבין וחי: ביטול הדדי כחלק מהביטול העצמי. בזוגיות אנחנו רואים לא פעם מערכות יחסים של ביטול וסירוס הדדי - שני אנשים שמבטלים את עצמם למען הזוגיות ושניהם סובלים. כל אחד וסבלו הוא. ביחד, הסבל הוא גדול, רק כי אין שלמות עצמית וקבלה עצמית ולכן גם אין שלמות זוגית וקבלה זוגית.
   
 
 
קבלה עצמית וגם שלמות עצמית - הדרך לעצמנו
 
ביטול עצמי הוא סוג של כפייה על העצמי לא להיות ייחודי ולא לבחור רק במה שעושה לי טוב אלא להיות מה שמצפים מאתנו, דורשים מאתנו או "נחשב נכון". קבלה עצמית היא השלב הבא: האופן שבו אנחנו מוכנים להודות שדבר אחד עושה לנו טוב והאחר לא כך שאיננו מוכנים עוד להיות קורבן של הנסיבות ולהכריח את עצמנו "לאכול" או לעשות דברים שאיננו אוהבים.
 
שלמות עצמית היא שלב גבוה יותר, שלב שבו האדם הגיע למצב שבו הוא יודע היטב מיהו, טוב לו עם עצמו, הוא אינו מרגיש צורך להתנצל או להסביר, להשתנות או להתאים את עצמו. הוא חי את חייו ללא הצטדקויות, רק כפי שהוא, גם אם זה שונה מהציפיות של אחרים או שונה בכלל מהאחרים.
 
 
וטיפ לסיום: ביטול עצמי פירושו לחיות במנותק מעצמך. קבלה עצמית הוא הצעד הראשון בתהליך של התחברות לעצמך ולייחודיות שלך. שלמות עצמית הוא השלב הבשל והמגובש ביותר של ייחודיות ומיוחדות עצמית - כלומר, לחיות את החיים כפי שנכון בשבילך ולא כפי שנכון בעיני אחרים. שלמות עצמית מובילה את האדם לחיות חיים מאוד נכונים ומדויקים לעצמו, מבלי להתחרות, להשוות או להסתכל על האחרים ומבלי להעיר לאחרים ולבקר אותם. פשוט לחיות את החיים שנבראת לחיות ושהם באמת הכי מתאימים לך. כציד תדעו שאתם חיים בשלמות עצמית? אם אתם מאושרים מעומק נשמתכם וכל הפעילויות שאתם בוחרים לעשות ממש משמחות אתכם, סימן שאתם חיים את החיים השלמים שנועדתם לחיות.
 
עשו לנו לייק והפיצו את המאמר בקרב החברים שלכם
 
                   לתשומת לבכם
 
                              לתיאום מפגש אבחון במחיר אטרקטיבי חייגו עכשיו 050-5558535
                              לשליחת שאלה אישית לחצו כאן
                              למחמאות על הפוסטים לחצו כאן
                             לקבלת פוסטים חדשים ועדכונים מרתקים לחצו כאן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האתר נבנה במערכת 2all בניית אתרים - www.2all.co.il