יואב ברנזון
                   מטפל זוגי ויועץ עסקי  050-5558535 
                             בית  |  אני  |  השיטה  |  טיפול  |  הכל  |  אתם  |  חיפוש  |  קשר
 
                                
 
 
חרדה נשית 
 
נשים חרדתיות - מה מפעיל אותן וכיצד הן מגיבות? / מאת יואב ברנזון
 
  
האישה החרדתית
 
אישה חרדתית היא אישה שחיה רוב חייה במצב בסיסי של חרדה ובהלה. דברים רבים טורדים את מנוחתה והיא אינה יודעת כיצד להשיג שלווה ורוגע או יציבות ושליטה בחייה.
 
חרדה היא סוג של מחלה, ונשים חרדתיות למעשה חולות וסובלות מרבית חייהן. הטרגדיה של מרבית הנשים החרדתיות היא שהן בוחרות גברים מתוך ציפייה שהם ירגיעו אותן, אולם הן מגלות לצערן שרוב הגברים אינם מסוגלים להרגיע אותן, וחמור מכך - שהגברים בעצמם מתחילים לפתח תסמינים של חרדה, קוצר רוח ותגובות קיצוניות כלפיהן. במקום למצוא שלווה באמצעות הבעל הן מגלות בעל ביקורתי, מציק ועצבני שלא רק שאינו מוכן להכיר בעובדה שהן אלה שסובלות מחרדה אלא שלעיתים קרובות הוא מחמיר ומעצים אף יותר את החרדה שלהן באמצעות התגובות שלו. 
 
 
 
שתלטנות, אטימות, תוקפנות
 
אישה חרדתית פועלת למעשה רוב הזמן ממקום של מצוקה קיומית. היא חסרת סבלנות לחיים, אין לה זמן מיותר, היא רצה כל הזמן, היא מבוהלת, היסטרית, חוששת מכל דבר ותמיד חושבת קדימה כמה צעדים לפני כולם.
 
זה מביא אותה לחיות תסריטים מאוד שליליים ופעמים רבות גם מאוד קיצוניים. לכן, התגובות שלה לביקורת, לשיחה, לניסיון להגיע אתה לפשרה או לשינוי עמדה הן מאוד קשות והן כוללות מצידה אלימות מילולית, אטימות, בריחה מתקשורת, הכחשה, התקפה קשה על הצד השני וחוסר מכונות לדיאלוג כלשהו. הפחד הגדול של אישה חרדתית - פחד שרק מועצם בגלל החרדה ששוכנת בתוכה - היא שישתלטו עליה, יעבדו עליה, ינטשו אותה או ינסו לשנות אותה, למחוק את אישיותה ולמעשה "לבלוע" אותה.
 
 
 
לא ללכת בכוח
 
עם אישה חרדתית אין טעם ללכת בכוח, באיומים, בסנקציות או בעונשים. זה אף פעם לא מחלחל פנימה, כי נשים חרדתיות לא מפנימות עונשים ואינן משנות התנהגות בגללם. מסך החרדה של נשים חרדתיות הופך אותן לאטומות לשינוי, לנוקשות מאוד, למכניות ולעיתים אפילו ל"רובוטיות".
 
הדרך האפקטיבית ביותר להתמודד עם אישה חרדתית היא לתת להה משהו אחר לגמרי - במקום נוקשות לתת חמלה, במקום לחץ ועצבים לתת רוגע ושלווה. אחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם נשים חרדתיות היא באמצעות יחס של סבלנות, אורך רוח, שקט נפשי ורוגע עמוק.
   
 
 
מרחב אישי ושלווה
 
הדבר שאישה חרדתית זקוקה לו יותר מכל הוא לשמר מרחב פנימי בתוך אישיותה שהוא מוגן מפני מצוקות ומחשבות חרדתיות. מקום של שקט ושל שלווה, מקום של שלמות ושל הכלה. כיוון שאישה חרדתית אינה מסוגלת לייצר מקום כזה בעצמה - היא זקוקה לקבל את המקום הזה מבחוץ, בדרך כלל דרך בני הזוג שלה.
 
יש אנשים שיודעים להרגיע את עצמם ויש אנשים שאין להם את המסוגלות הזו. אנשים כאלה זקוקים נואשות לבן זוג שיתן להם את "הרוגע" מבחוץ, כאווירה וכהתנהלות, סוג של "רוגע מוכן", אינסטנט. מרבית הגברים שחיים עם נשים חרדתיות מאבדים את הסבלנות כלפיהן די מהר. הם מתעצבנים עליהן, כועסים עליהן, מבקרים אותן, שופטים אותן וכמובן מנסים לשנות אותן- והדבר רק מחריף את אלמנט החרדה של האישה החרדתית כך שהאישה מרגישה צורך להילחם על חייה ועל שלמותה האישית בצורה תוקפנית, פוגענית ומצוקתית יותר.
 
 
וטיפ לסיום: אישה חרדתית אינה מסוגלת להשתנות ולהפוך לרגועה בכוחות עצמה. אבל השפעה מרגיעה והתנהלות מאוד מכילה ומרגיעה כלפיה יכולים להוציא ממנה לאט ובהדרגה תגובות "עגולות" ונשיות יותר במקום התגובות הפוצעות והחדות שמאפיינות אותה בחיי היום יום או במצבים בהם מבקרים אותה או דורשים ממנה להתרכך. 
 
עשו לנו לייק והפיצו את המאמר בקרב החברים שלכם
 
                   לתשומת לבכם
 
                              לתיאום מפגש אבחון במחיר אטרקטיבי חייגו עכשיו 050-5558535
                              לשליחת שאלה אישית לחצו כאן
                              למחמאות על הפוסטים לחצו כאן
                             לקבלת פוסטים חדשים ועדכונים מרתקים לחצו כאן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האתר נבנה במערכת 2all בניית אתרים - www.2all.co.il