יואב ברנזון
                   מטפל זוגי ויועץ עסקי  050-5558535 
                             בית  |  אני  |  השיטה  |  טיפול  |  הכל  |  אתם  |  חיפוש  |  קשר
 
                                
 
 
נקודת איזון 
 
ברגע שילדים נולדים נקודת האיזון הזוגית של הגבר חייבת להשתנות - מדוע וכיצד? / מאת יואב ברנזון
 
  
זוג ללא ילדים - נקודת האיזון הגברית המוכרת
 
זוגיות ללא ילדים היא מסע של שניים עם נקודת איזון פשוטה: שני בני זוג חולקים זמן רב ביחד  ללא הסחות דעת או קשיים מיוחדים. ברוב המקרים, זוגיות ללא ילדים היא קשר שבו ניתן לתת תשומת לב רבה האחד לשני, יש המון זמן פנוי ויש גם מוטיבציה רבה לבלות וליהנות ביחד.
 
מבחינת הגברים, קשר זוגי לפני הבאת הילדים הוא קשר המעניק להם את כל הפינוקים של האישה, את מירב תשומת הלב והדאגה שלה, את הנוכחות החשובה ביותר בבית ואת ההרגשה שהם "הכי הכי" כי פשוט אין אף אחד אחר חוץ מהם.  
 
 
 
זוג פלוס ילדים - שינוי של נקודת האיזון המוכרת
 
לעומת זאת, בזוגיות עם ילדים נקודת המשקל משתנה באורח דרמטי. הילדים תופסים את עיקר הנוכחות ותשומת הלב ומעתה הגבר והאישה נדחקים ממרכז החיים הצידה. 
 
אם לפני לידת הילדים הגבר היה סוג של "שייח סעודי" או "גבר חופשי" הרי שאחרי לידתם של הילדים הגבר נכנס לתפקיד מחייב הדורש ממנו הרבה יותר לתת והרבה פחות לקבל. רוב האבות מגלים שהם כבר לא "הסנטר" של המשפחה (הילדים תפסו את המשבצת הזו). הם מרגישים שהם איבדו את מלוא תשומת הלב והדאגה של האישה שעסוקה בעיקר עם הילדים.
 
 
 
גבר חייב לייצר לעצמו זהות חדשה כהורה וכאבא
 
זו הסיבה מדוע המעבר של גבר מתפקיד של "רווק" או "גבר חופשי" לתפקיד של "אבא" הוא פעמים רבות דרמטי ולעיתים טראומטי. רגע אחד הגבר מקבל את כל תשומת הלב של האישה ואת עיקר כוחה וזמנה וברגע השני הוא מאבד אותה כמעט לחלוטין כיוון שעיקר מעייניה ודאגותיה מושלכים על הילדים.
 
לכן, ללא הבנה והערכות מראש לשינוי הצפוי - הגבר הטיפוסי ירגיש זנוח, נטוש, לעיתים מנוצל וחסר אהבה. הוא יחשוב שהוא נפל קורבן למזימה של האישה, שהיא אינה אוהבת אותו יותר ושהיא שכחה ממנו. למעשה, מרכז תשומת הלב שלה השתנה ולנשים השינוי הזה הוא הרבה יותר טבעי וצפוי, כי נשים ערוכות לשינוי הזה טוב מגברים. לכן, גבר שהופך לאבא חייב להפנים את השינוי הזה ולהיערך לו בהתאם: לאזן בין הזהות החדשה (אבא) לבין הזהות הישנה (רווק או גבר ללא ילדים שהוא ביסודו גבר חופשי) ולמצוא נקודת איזון חדשה במקום להתעקש ללא טעם על נקודת האיזון הישנה.
   
 
 
הזוגיות נדחקת, הגמישות תופסת, העצמאות גודלת
 
ישנם 3 עקרונות מנחים בחיפוש אחר נקודת איזון חדשה לגבר שהפך לאבא:
 
1. על הגבר להפנים שהזוגיות שלו תיפגע במידה גדולה או קטנה (תלוי עד כמה האישה נשאבת לתפקיד האמא) ושבכל מקרה הזוגיות שהייתה לו לא תוכל לחזור להיות כפי שהייתה לפני הגעת הילדים. פירושו של דבר שהרומנטיקה תרד, הזמן המשותף ייגרע, האחריות שמוטלת על הגבר תעלה, התפקיד של "אבא" יתפוס מקום מרכזי בחייו ובשגרת יומו והמקום של "הגבר החופשי" (התחביבים, החופש האישי, הבילויים, הספונטניות וכיו"ב) יצטמק ויישחק לפחות בשנים הראשונות כשהילדים עוד קטנים.
 
2. גמישות היא הדרך היחידה לשרוד במצב של זוגיות משתנה המכניסה ילדים קטנים לתוכה. נוקשות, התעקשות, התבצרות ואנוכיות הם בדיוק הדרך להרוס את המרקם הזוגי השביר גם כך ולפרק את המסגרת המשפחתית. גמישות, רכות, הבנה, תקשורת, משא ומתן ופשרות - אלה הם הכלים לשמר מצד אחד את "העולם הישן" (מעט חופש, ביטוי אישי והרגלים של פעם) ומצד שני לבנות ולהשקיע אנרגיות ומשאבים ב"עולם החדש" (אבהות, זוגיות מופחתת, אחריות, שגרה ומסגרות מסודרות לטובת הילדים).
 
3. עצמאות אישית גדולה יותר היא הדרך למצוא את נקודת האיזון החדשה עבור הגבר הטיפוסי שהופך לאבא: היכולת שלו לדאוג לעצמו ולא רק לצפות שהאישה תדאג לו כי אין לה את הזמן שהיה לה לפני שהילדים הגיעו, היכולת שלו לקחת אחריות על הילדים כדי לפנות לאישה זמן למנוחה או לעיסוקים אחרים, ההבנה שהאישה אינה עוד מרכז העולם והיא אינה יכולה לספק את כל צרכיו של הגבר כפי שהיה.
 
 
וטיפ לסיום: גבר הופך למעשה ביום אחד לאבא. זהו שינוי אדיר מכל בחינה שהיא. משמעות השינוי היא ירידה באינטנסיביות של הקשר הזוגי עם האישה, קבלת הרבה פחות תשומת לב מהאישה כיוון שמרבית מעייניה מרוכזים בילדים, הצורך לפתח אישיות שנותנת יותר ומקבלת פחות ובניית זהות עצמאית יותר שמסוגלת לספק לעצמה את צרכיה ממגוון אתגרים ומקורות ולא רק מהאישה. 
 
עשו לנו לייק והפיצו את המאמר בקרב החברים שלכם
 
                   לתשומת לבכם
 
                              לתיאום מפגש אבחון במחיר אטרקטיבי חייגו עכשיו 050-5558535
                              לשליחת שאלה אישית לחצו כאן
                              למחמאות על הפוסטים לחצו כאן
                             לקבלת פוסטים חדשים ועדכונים מרתקים לחצו כאן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האתר נבנה במערכת 2all בניית אתרים - www.2all.co.il