יואב ברנזון
                   מטפל זוגי ויועץ עסקי  050-5558535 
                             בית  |  אני  |  השיטה  |  טיפול  |  הכל  |  אתם  |  חיפוש  |  קשר
 
                                
 
 
המהפכה הפמיניסטית 
 
מהי המהפכה הפמיניסטית וכיצד היא השפיעה על חיי היום יום של נשים וגברים? / מאת יואב ברנזון
 
  
השינוי: חופש לנשים
 
המהפכה הפמיניסטית, כחלק ממהפכת החופש הכללית והאינדיבידואליזם, באה לשחרר את הנשים מתפקידיהן המסורתיים. היא שינתה את "עולם הנשים", גיוונה אותו, ולמעשה יצרה בתוכו זנים חדשים של נשים לצד הזנים המוכרים:
 
נשים דור 1.0 - אלה נשים שהתמסרו אך ורק לגידול הילדים וניהול הבית. כיום, קבוצת הנשים הללו כמעט חלפה מהעולם, אם כי ישנה קבוצה מאוד קטנה של נשים מודרניות שהחליטו לשוב לתפקיד המסורתי הזה. בדרך כלל אלה נשים שבוחרות גברים עובדים שכל עיסוקם הוא פרנסת הבית. הזוגיות שלהם היא זוגיות של "גבר" ו"אישה" שכל אחד מתפקד במשימתו הקלאסית.
 
נשים דור 2.0 - אלה נשים שמשלבות קריירה והגשמה עצמית יחד עם הרצון לבנות תא זוגי ומשפחה. הן גם מגדלות את הילדים וגם מגשימות את עצמן. ריבוי המשימות הופך אותן באופן צפוי ללחוצות, עצבניות, עמוסות ו"מלהטטות" בין העולמות באופן כמעט בלתי אפשרי. הן בוחרות גברים "שוויוניים" שיעזרו להן בכל המלאכות - גם בטיפול בילדים ובתחזוקת הבית וגם בפרנסת המשפחה.
 
נשים דור 3.0 - נשים אלה בוחרות רק לממש את עצמן ולהתמסר לטיפוחן העצמי. הן בונות קריירה ועיסוקים משלהן, אינן מביאות ילדים כלל או ילד אחד בלבד ומתרחקות ככל הניתן מהמודל הקלאסי של נשים דור 1.0. הפחד וחוסר הרצון להישאב ולהיכלא בתוך התפקיד הנשי המסורתי הנשי דוחף אותם רחוק ככל האפשר, אל מחוזות החופש האישי הבלתי מוגבל על ידי ילדים ולעיתים אפילו על ידי גברים. הן בדרך כלל בוחרות פרטנרים צעירים וחלשים מהן, סוג של גברים "ילדים", שלא יפריעו או יגבילו את מידת החופש שבה הם חיים.
 
 
 
נסיקה למעלה מתחתית הסולם
 
המהפכה הפמיניסטית "הקפיצה" את הנשים מתחתית הסולם החברתי - לראשו כמעט. היא שינתה את האופן בו נשים תופסות את עצמן, היא הגבירה את כוחן הכלכלי והפוליטי והיא יצרה זן חדש של נשים שנהנות ממעמד גבוה בחיי היום יום.
 
למשל, נשים מודרניות רבות השייכות לדור 2.0 או לדור 3.0 צמצמו למינימום או שהן אינן מבצעות כלל שום מטלה ביתית: הן אינן מנקות, אינן מבשלות, אינן צמודות לילדים ואינן שוכבות עם הגברים שלהן בצורה משמעותית. הן "ויתרו" על התפקיד המסורתי הנשי שלהן ברובו כדי להתפנות לשאיפות ולצרכים שלהן בעולם הפמיניסטי החדש "והגבוה" יותר שנוצר עבורן: לימודים, קריירה, הגשמה עצמית, בילויים וחיי חברה. 
 
 
 
נשים יותר - גברים פחות
 
בחיים אין ואקום. מי שעולה בא על חשבון מישהו אחר שיורד. במובן זה, הפמיניזם הוא בשורה פחות טובה לגברים בעלי תפיסה של דור 1.0. בעוד מרבית הנשים נסקו כלפי מעלה מרבית הגברים הנשואים לנשים דור 2.0 או דור 3.0 התדרדרו כלפי מטה וכיום הם "חוטבי העצים".
 
הם אלה שמנקים, קונים, מבשלים, מגדלים את הילדים ועושים את העבודות השחורות שהיו בעבר מזוהות עם נשים בלבד. רק הגברים הנשואים לנשים דור 1.0 שמרו לעצמם את מעמדם המסורתי כמפרנסים בלבד. כלומר, מעמדם לא נפגע כי המהפכה הפמיניסטית פשוט פסחה ודילגה מעליהם. פעמים רבות, נשים דור 2.0 נוטות להתגרש הרבה יותר מנשים דור 1.0 או נשים דור 3.0 רק כדי להשתחרר, אולי באיחור מסוים, מהעומס הנפשי של חייהן הדואליים (ילדים וזוגיות). הגירושין מאפשרים להן יותר חופש אישי וחופש ביטוי עצמי, חלוקה שוויונית יותר של גידול המשפחה עם הבעלים לשעבר שלהן, והאפשרות לפרוץ בקלות רבה יותר במרחב של ההגשמה העצמית.
   
 
 
עומס משימות ואחריות כבדה - הצדדים האפלים של הפמיניזם
 
כמו כל דבר אחר בחיים, גם למהפכה הפמיניסטית יש לא רק תוצאות חיוביות אלא גם השלכות שליליות ולא רק על גברים אלא גם על הנשים עצמן. מרבית הנשים מדור 2.0 הן נשים שהעומס עליהן הוא עצום. מצד אחד, הן לא מוותרות על חלום המשפחה. מצד שני, הן אוחזות בציפורניים בחלום ההגשמה העצמית. התוצאה היא חיים עמוסים ומלאי פעילות אינסופית - לרוץ מהקריירה אל הילדים וחזרה משם לקריירה.
 
זהו מצב שנשים לא הורגלו אליו. במשך מאות ואלפי שנים נשים חיו בסוג של שלווה וביטחון - מוגנות מאחורי החומות הגבוהות שסיפקו להן הגברים בסוג של "בועה בטוחה". ואולם עתה, הנשים עומדות בחזית. הן סופגות את מלוא המתח של ההישרדות, התחרות, הפוליטיקה של בני האדם והצורך להרוויח ולהוכיח בעולם שאינו בהכרח מפרגן תמיד. מצב זה הופך במיוחד את הנשים מדור 2.0 לבינוניות, לעמוסות ולמתוסכלות. העומס הזה הופך אותן לנשים "לא מספיק טובות" לגברים שלהן וגם לילדים שלהן מצד אחד ומצד שני לנשים שלא הצליחו די הצורך במרחב העסקי ותמיד שואפות ליותר.
 
 
וטיפ לסיום: נשים מדור 2.0 הן הנשים המודרניות האמתיות. הן לקחו על עצמן משימה בלתי אפשרית והן מנסות להתמודד אתה בכבוד. הדבר יוצר עומסים כבדים על הנפש שלהן. הוא מביא אותם במשך השנים להצלחה (כי הן השיגו כביכול את הכל - משפחה וקריירה) אבל גם לבינוניות (כי הן אינן מסוגלות להתמסר לדבר אחד בלבד ולעשותו בהצטיינות וכפי שצריך). הדואליות הזו ללא ספק פוגעת בתפקוד שלהן ומעמיסה עליהן משימות שקשה להן לעמוד בהן לאורך זמן מבלי להילחץ, להתעצבן, לחיות במתחים ולפגוע בבריאותן.  
 
עשו לנו לייק והפיצו את המאמר בקרב החברים שלכם
 
                   לתשומת לבכם
 
                              לתיאום מפגש אבחון במחיר אטרקטיבי חייגו עכשיו 050-5558535
                              לשליחת שאלה אישית לחצו כאן
                              למחמאות על הפוסטים לחצו כאן
                             לקבלת פוסטים חדשים ועדכונים מרתקים לחצו כאן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האתר נבנה במערכת 2all בניית אתרים - www.2all.co.il