יואב ברנזון
                   מטפל זוגי ויועץ עסקי  050-5558535 
                             בית  |  אני  |  השיטה  |  טיפול  |  הכל  |  אתם  |  חיפוש  |  קשר
 
                                
 
 
קריסת הנפט 
 
מה הקשר בין נפילת מחירי הנפט לבין המצב במזרח התיכון? / מאת יואב ברנזון
 
  
סוף עידן הפטרו-דולרים
 
ב-40 השנים האחרונות המזרח התיכון היה אזור שמזוהה יותר מכל עם תעשיית הנפט. מדינות כמו סעודיה, קטאר ויתר מדינות המפרץ הפרסי התעשרו מזרימת הפטרו-דולרים וביססו מעמד מוביל והשפעה פוליטית בעולם בזכות כך.
 
בעבר סברו שכאשר עתודות הנפט של מדינות ערב ייגמרו בעוד כחמישים עד מאה שנים - כל מדינות הנפט יסבלו מכך מאוד ויאבדו את מעמדן. אבל עוד לפני כן קרה משהו בלתי צפוי: האמריקאים המציאות טכנולוגיה נפט חדשה שמשנה את תמונה האנרגיה העולמית מהקצה לקצה.
 
 
 
המזרח התיכון קורס כלכלית - מיליונים יברחו ממנו
 
בשנים האחרונות מחיר הנפט יורד. בשנה האחרונה - הוא קורס ויחד אתו כל המזרח התיכון. מיליוני מהגרים מהמזרח התיכון מסמנים את העתיד - ועוד עשרות מיליונים יבואו אחריהם לכיוון אירופה, אמריקה, למעשה לכל מקום אפשרי, כי למזרח התיכון כבר אין עתיד, רק עבר. כל זה קורה מכיוון שיש עודפי נפט בעולם. ועודפי הנפט הם תוצאה של עודפי ייצור.
 
עודפי הייצור, שרק יילכו ויגדלו, הם במידה רבה בזכות אמריקה ותעשיית פצלי הנפט שלה. זו הבשורה הכלכלית הגדולה ביותר בעשורים האחרונים, הרבה יותר מבועת הדוט קום או מבועת הנדלן. היכולת של אמריקה להגביר תפוקות נפט, לבסס לעצמה מעמד של יצרנית נפט מובילה בעולם וכן האפשרות הקרובה מתמיד להיות גם יצואנית הנפט המובילה בעולם - כל אלה מבשרים על הקאמבק האמריקאי הצפוי בעשורים הקרובים.
 
 
 
אמריקה היא המעצמה האנרגטית בה' הידיעה
 
הכל מבוסס על אנרגיה. לא רק הכלכלה אלא גם הפוליטיקה. מצד אחד, המזרח התיכון קורס ולא ישוב לעולם למעמדו הקודם - כי ללא הנפט המזרח התיכון גמור וכנראה ישוב לעידן ימי הביניים שלו במהירות הבזק (למעשה חלק מהמזרח התיכון כבר חזר לימי הביניים). אגב, ישראל היא המדינה היחידה במזרח התיכון שמעולם לא בנתה את היכולות הכלכלית שלה על נפט או גז אלא על טכנולוגיות עילית וחדשנות. לכן, ישראל היא המדינה היחידה במזרח התיכון שאינה חשופה לסיכון של קריסה בגלל מחירי נפט זולים.
 
מצד שני, אמריקה עומדת להציף את העולם בנפט זול. היא תשלוט בשוק האנרגיה. מרבית המדינות שכלכלתן מבוססות על יצוא נפט - ייכנסו למשברים עמוקים וקשים בגלל הירידה במחירי הנפט. אמריקה היא המנצחת הגדולה של שוק האנרגיה והיא עומדת לשוב לימי גדולתה. אבל לא רק אמריקה אלא גם ישראל, וזאת משום שהסכסוך הערבי-ישראלי מומן ותוחזק על ידי מדינות ערב העשירות המייצאות נפט. ברגע שיתרון זה יישמט מידיהם - כל מדינות ערב ייחזרו אחרי ישראל ויצרו עמה קשרים פוליטיים וכלכלים - בלית ברירה. זה כבר קרה באבו דאבי (השנה נפתחה נציגות רשמית של ישראל שם) וזה ימשיך ביתר מהירות בשנים הקרובות עם עוד מדינות ערביות.
   
 
 
אמריקה נכנסת לכמה עשורים של פריחה כלכלית
 
אלה בשורות מצוינות לאמריקה - ואולי הבשורות הטובות ביותר במאה הנוכחית לבעלי בריתה. הדרך היחידה של אמריקה לשקם את מעמדה השליט בעולם היא דרך תעשיית פצלי הנפט. מדינות העולם ישובו וירכינו ראש בפניה מרגע שהיא תקבע את הטון הכלכלי ותשלוט על מחירי הנפט בעולם.
 
גם ישראל תהנה בעקיפין מהפריחה האמריקאית המחודשת. ישראל תהנה מיחסים דיפלומטיים עם מרבית מדינות ערב (או מה שיישאר מהן) ומהתפוררות העניין בסכסוך הישראלי-פלשתינאי. מעבר לכך, פריחה באמריקה פירושה גם פריחה בישראל, מענקים גדולים וסיוע כלכלי וצבאי נדיב. 
 
 
וטיפ לסיום: קשה להאמין, אבל שלטון ערבי של כ-40 שנים פשוט תם ברגע אחד. הטכנולוגיה החדשה האמריקאית של פצלי נפט עומדת להפוך את המציאות הכלכלית-פוליטית ולגרום לכך שאמריקה וישראל ייהנו מפריחה כלכלית ומדומיננטיות פוליטית ברחבי העולם. המדינות המייצרות ומייצאות נפט הן הנפגעות הגדולות של המצב החדש שנוצר כי רוב ההכנסות שלהן באות מנפט וכעת מחירו ברצפה. במיוחד ייפגעו סעודיה, אירן, ונצואלה, רוסיה ומדינות המפרץ. מדובר בלא פחות מעידן זהב חדש לאמריקה ולבעלת בריתה ישראל. ירידת מחיר הנפט היא רק סימן ראשון למהפך מדהים זה. את התהליך כולו נראה בשנים הקרובות. 
 
עשו לנו לייק והפיצו את המאמר בקרב החברים שלכם
 
                   לתשומת לבכם
 
                              לתיאום מפגש אבחון במחיר אטרקטיבי חייגו עכשיו 050-5558535
                              לשליחת שאלה אישית לחצו כאן
                              למחמאות על הפוסטים לחצו כאן
                             לקבלת פוסטים חדשים ועדכונים מרתקים לחצו כאן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האתר נבנה במערכת 2all בניית אתרים - www.2all.co.il