יואב ברנזון
                   מטפל זוגי ויועץ עסקי  050-5558535 
                             בית  |  אני  |  השיטה  |  טיפול  |  הכל  |  אתם  |  חיפוש  |  קשר
 
                                
 
 
זהות פסיכולוגית 
 
בחנו את עצמכם - מהי הזהות הפסיכולוגית שלכם? / מאת יואב ברנזון
 
  
מי אתם? 
 
האם אתם ספרינטרים או מרתוניסטים
 
ספרינטר הוא אדם שאין לו סבלנות לתהליכים ארוכי טווח אלא הוא ניזון מתהליכים קצרים וסיפוקים מהירים. מרתוניסט הוא אדם שמסוגל להיכנס לתהליכים מאוד מורכבים וארוכים ולסבול תקופה ארוכה בעבור תגמול גדול בסוף. ספרינטר צריך לבחור מקצוע שבו יש סיפוקים מהירים והתגמול הוא זמין לעומת מרתוניסט שמסוגל ללמוד שנים על גבי שנים באוניברסיטה ולעבוד בתפקידים שהסיפוק מהם הוא רק אחרי שנים של עבודה מפרכת.
 
האם אתם ייצוגיים או אוטנטים?
 
ייצוגי הוא אדם אסטטי שחשוב לו מאוד איך הוא נראה, מה הוא מקרין, הוא מקדש את היופי שסביבו והוא תמיד ידאג שסביבת המגורים, העבודה, הלבוש והייצוג שלו כלפי חוץ יהיו מושלמים. אוטנטי הוא אדם "ישיר" שמציג את מה שהוא, לא ממש אכפת לו איך הדברים נראים, לא אכפת לו לחיות בסביבה מוזנחת והוא יותר מקדש ערכים פנימיים והנאה מאשר את הנראות של הדברים. ייצוגי הוא אדם שעדיף שיבחר פרטנר זוגי שהוא נאה, מכובד, עובד בעבודה הנכונה ומקרין את הדימוי המוצלח. אוטנטי הוא אדם שחשוב שיבחר בן או בת זוג שהוא מחובר אליהם פנימית גם אם כלפי חוץ הם לא נראים הכי טוב או לא ממש ייצוגיים.
 
האם אתם קלאסיים או אלטרנטיביים?
 
קלאסי הוא אדם שהולך עם העדר ועושה מה שמקובל לעשות ומה שכולם עושים. מסלול החיים שלו תמיד יהיה "בסדר" ולא יהיה בו שום דבר חריג. אלטרנטיבי הוא אדם שתמיד יחפש דרכים "אחרות" ושונות ממה שמקובל. הוא יחפש קיצורי דרך, תחכום, משהו עמוק יותר או מדויק יותר לחיות לפיו. חשוב שאדם קלאסי יבחר במקצוע מהוגן ומקובל ולא במקצוע חריג ושונה. גם בחירת בני הזוג שלו חייבת להיות תואמת לאופיו הקלאסי. אדם אלטרנטיבי שיבחר במקצוע קלאסי לא יחווה סיפוק אלא דווקא תסכול ומצוקה. כל הנהלים, הסדר, החוקים הנוקשים והסרבול לא יאפשרו לו לבטא את החוזקות שלו ויגרמו לו לעזוב את המקצוע או להיות בינוני מאוד במה שהוא עושה.
   
האם אתם שמרנים או הרפתקנים?
 
שמרן הוא אדם בוגר, אחראי, מאופק ורציונלי. הרפתקן הוא אדם ילדותי, משוחרר, יצירתי וחסר עכבות. אדם שמרן חייב לבחור בני זוג שמרנים, אחרת הפער ביניהם ישגע אותו ויגרום לו לחיות בחרדות ובדאגות תמידיות. הרפתקן שיבחר בני זוג שמרנים ירגיש שהוא חי בבית כלא שבו, באופן תמידי, מדכאים לו את ההתלהבות וההנאה הספונטנית מהחיים.  
 
 
 
נינט טייב, אביב גפן - מהפכים ושינויים בזהות הפסיכולוגית
 
הזהות הפסיכולוגית בדרך כלל אינה משתנה לאורך החיים. אבל לעיתים - יש אנשים שלומדים לשנות אותה. למשל, נינט טייב גדלה והתפתחה למקום מאוד קלאסי, מוצלח וייצוגי אבל אז היא גילתה שזה לא מתאים לה והיא עברה מהפך - עזבה את בן הזוג הייצוגי שהיה לה (יהודה לוי) ובחרה בן זוג אוטנטי (יוסי מזרחי), שינתה את הקו המוסיקלי הקלאסי שהביא לה את כל הפרסום וההצלחה ובנה לה את המותג האישי שלה ("המאמי הלאומית") ובחרה דווקא בקו מוסיקלי מרדן, צורם ואלטרנטיבי מאוד.
 
אביב גפן הוא דוגמה הפוכה - הוא אדם שבא דווקא ממקום מאוד אוטנטי ואלטרנטיבי (בתחילת דרכו נחשב למסוכן לחברה ולאחראי למסרים חתרניים כמו התאבדות) והלך לאט ובהדרגה לכיוון המיינסטרים השמרן, המעושה, הקלאסי והמלאכותי. הוא נפרד מבת הזוג האוטנטית שהייתה לו (אילנה) לטובת בת זוג דוגמנית ייצוגית (שני), התחתן, התמסד והביא ילדים, נטרל את המרדנות המוחצנת שלו ושינה כיוון מוסיקלי למוסיקה מיינסטרימית נטולת ביטויים מרדניים וחתרניים. 
 
 
 
הזהות הפסיכולוגית קובעת את טיב ואיכות הבחירות שתעשו בחיים
 
הזהות הפסיכולוגית של כל אדם קובעת את הבחירות שיעשה ואת איכותן. אדם שמרן יבחר קרוב לוודאי במקצוע קלאסי ומקובל כמו רופא, מהנדס, עורך דין או איש הייטק. גם הבחירות הזוגיות שלו ימשכו אותו לבני הזוג הקלאסיים.
 
ברגע שאדם מבצע בחירה שמנוגדת לזהות הפסיכולוגית שלו - נוצרים קונפליקטים, קשיים, בעיות ולעיתים גם כישלונות. למשל, אם אדם קלאסי עובד בעבודה אלטרנטיבית או למשל, אם אדם אלטרנטיבי מתחתן עם בני זוג קלאסיים. לכן, חשוב לבחון תמיד האם הבחירות תואמות את הזהות הפסיכולוגית ולא חותרות נגדה.
   
 
 
בלבול זהותי בדרך כלל מוביל לתסכול, לתקיעות ולבחירות שגויות
 
יש אנשים לא מעטים שאינם יודעים מהי הזהות הפסיכולוגית שלהם. לעיתים, הם יודעים מהי אבל הם לא מוכנים להסתפק בה ועושים הכל כדי לשנות אותה כדי להשיג את "הכל" - גם להיות שמרנים וגם מהפכנים, גם קלאסיים וגם אלטרנטיביים.
 
בדרך כלל התוצאה היא בלבול גדול, בחירות סותרות וקוטביות, המון קונפליקטים פנימיים לא פתורים וחיים שהם מסע של עליות ומורדות בלתי נמנעות לאור הבחירות המאוד לא עקביות שלהם בחייים.
 
 
וטיפ לסיום: מי שיודע מי הוא - יודע גם בקלות רבה יותר מה מתאים לו ומהיכן הוא שואב את הסיפוק שלו בחיים. 
 
עשו לנו לייק והפיצו את המאמר בקרב החברים שלכם
 
                   לתשומת לבכם
 
                              לתיאום מפגש אבחון במחיר אטרקטיבי חייגו עכשיו 050-5558535
                              לשליחת שאלה אישית לחצו כאן
                              למחמאות על הפוסטים לחצו כאן
                             לקבלת פוסטים חדשים ועדכונים מרתקים לחצו כאן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האתר נבנה במערכת 2all בניית אתרים - www.2all.co.il